Przejdź do treści
Kurs JATA - szkolenie spadochronowo-desantowe (fot. ComCam, CSzWS)

JATA, pierwszy skok

Kurs JATA to droga z cywila do Wojsk Specjalnych. Po raz pierwszy słuchacze kursu przeszli szkolenie spadochronowo-desantowe.

Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych jest jednostką organizacyjną szkolnictwa wojskowego podporządkowaną Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych.

Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych organizuje i prowadzi kursy specjalistyczne z obszaru operacyjnego dla żołnierzy Wojsk Specjalnych, personelu wojskowego aspirującego do służby w strukturach Wojsk Specjalnych oraz wg potrzeb dla żołnierzy innych jednostek i instytucji wojskowych. Prowadzi szkolenia dla podoficerów w ramach kursów kwalifikacyjnych i doskonalących w obszarze działań specjalnych oraz kandydatów na podoficerów spośród korpusu osobowego szeregowych Wojsk Specjalnych. Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych szkoli również osoby ze środowiska cywilnego. Szkolenie przygotowujące kandydatów z cywila do służby w Wojskach Specjalnych to kurs JATA w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

Przed rozpoczęciem kursu JATA kandydaci przechodzą wnikliwe kwalifikacje medyczne i psycho-fizyczne. Kurs składa się z 28-dniowego szkolenia podstawowego i 7-miesięcznego szkolenia specjalistycznego. Zadaniem każdego kursanta jest przyswojenie ogromnej ilość wiedzy i umiejętności, rozwiązanie zadań prawie nie do rozwiązania, przekraczanie wiele razy możliwości wydolnościowych własnego organizmu.

Kurs JATA - szkolenie spadochronowo-desantowe (fot. ComCam, CSzWS)

(fot. ComCam, CSzWS)

„Każdy kurs jest inny. Staramy się aby był coraz lepszy, żeby nasi kandydaci byli jak najlepiej przygotowani do służby w Wojskach Specjalnych na lądzie, wodzie i powietrzu. Kurs ustawicznie się zmienia i ewoluuje wraz z potrzebami i wymaganiami pola walki, a my musimy być zawsze dwa kroki z przodu.” – mówi komendant ośrodka szkolenia lądowego Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych.

Kurs JATA - szkolenie spadochronowo-desantowe (fot. ComCam, CSzWS)3

(fot. ComCam, CSzWS)

Nowością wiosennej edycji kursu JATA było szkolenie spadochronowo-desantowe. Przerzut drogą powietrzną oraz desant z wykorzystaniem spadochronów to jeden z podstawowych sposobów transportu do rejonu działania żołnierzy Wojsk Specjalnych. Opanowanie technik spadochronowych to jedna z podstawowych umiejętności operatorów.

„Kurs składał się z dwóch części. Naziemnej – szkolenia teoretyczno-praktycznego oraz skoków (dwa bez wyposażenia, jeden z bronią, jeden z bronią i zasobnikiem oraz jeden w nocy). Zaangażowanie to podstawa dobrych wyników. Wszyscy kursanci JATA uzyskali tytuł skoczka spadochronowego.” – opowiada komendant ośrodka szkolenia spadochronowego Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych.

Kurs JATA - szkolenie spadochronowo-desantowe (fot. ComCam, CSzWS)4

(fot. ComCam, CSzWS)

Służba w Wojskach Specjalnych jest dla wybranych. Kurs JATA to dla każdego z absolwentów Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych początek drogi w Wojskach Specjalnych. 

Więcej info na temat kursu JATA (wymagania, kwalifikacje, szczegóły kursu, itd.)

FacebookTwitterWykop

Nasze strony