Przejdź do treści
SZD-8 "Jaskółka" SP-3675 w locie (fot. Grzegorz Kazuro)
Źródło artykułu

"Jaskółka" poleciała

W czwartek 6 sierpnia 2020 r. na lotnisku aeroklubowym w Lesznie miał miejsce oblot szybowca SZD-8 „Jaskółka” SP-3675.

Szybowiec jest własnością Toruńskiego Stowarzyszenia Sympatyków Zabytkowych Szybowców i został przywrócony do lotu po kilkunastoletnim postoju w hangarze. Szybowiec przygotował Maciej Malarczyk „Malar”, który życzył toruńskim pasjonatom „Niech służy długo i bezpiecznie”.

Już sam montaż we wczesnych godzinach popołudniowych wzbudził zaciekawienie na lotnisku. Pilotem szybowca był Tomasz Krok, a holówką – „Wilga” SP-EBL. Przy skrzydle „Jaskółki” stanął sam Maciej „Malar”.


(fot. Grzegorz Kazuro)

(fot. Grzegorz Kazuro)

Szybowiec był w powietrzu od 17:23 do 17:50, budząc sensację wśród związanych z szybownictwem mieszkańców. Po oblocie pod hangarem zjawili się okoliczni pasjonaci latania, którzy przecierali oczy ze zdumienia widząc ze swoich okien zespół „Wilga” – „Jaskółka”.


(fot. Kacper Ciesielski)


(fot. Grzegorz Kazuro)

(fot. Grzegorz Kazuro)

W montażu i demontażu pomagał nam pilot, pan Roman Wolniewicz. Jego lotnicza przygoda zaczęła się od spotkania w dzieciństwie z panią Adelą Dankowską, która wylądowała „Jaskółką” w pobliżu jego miejsca zamieszkania. Pani Adela wsadziła sympatycznego chłopca do kabiny szybowca i zaraziła go lotniczym bakcylem, który doprowadził go za stery.
(fot. Grzegorz Kazuro)

Całość wydarzenia uwieczniał również autor kanału YouTube #Zabytki_Nieba, który przygotuje niebawem filmową relację.

Katarzyna Dulska, TSSZSz


Przeczytaj również:
Szybowiec SZD 8 Jaskółka SP-3675 będzie jak nowy

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony