Przejdź do treści
Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL)
Źródło artykułu

Jasionka szuka inwestora

Port lotniczy w Rzeszowie do 10 września zbiera oferty na zakup 24,9 proc. udziałów. Na inwestycje potrzebuje 200 mln zł. Lotnisko w Jasionce pod Rzeszowem będzie kolejnym portem z zagranicznym inwestorem. Zarząd czeka na oferty na 24,9%. udziałów do 10 września.

— Zaprosiliśmy wszystkich chętnych do składania ofert i negocjacji — mówi Zbigniew Halat, wiceprezes spółki. Dodaje, że zainteresowanych nie brakuje. Inwestor obejmie udziały w drodze podwyższenia kapitału. Port ma drugi co do długości pas startowy w Polsce i jedyne poza Warszawą i Krakowem połączenie transatlantyckie, uruchamiane w okresie letnim. Nabycia udziałów w porcie nie ukrywał m.in. Omniport, brytyjski operator lotniskowy. Pieniądze od inwestora mają być przeznaczone na budowę terminalu pasażerskiego oraz rozbudowę i modernizację infrastruktury lotniskowej. Koszt obu inwestycji to ponad 200mln zł. Połowę ma wyłożyć Unia w ramach Programu operacyjnego infrastruktura i środowisko. — Port przeżywa spore zawirowania finansowe. Inwestor zagraniczny z jednej strony dostarczyłby potrzebny kapitał, z drugiej zaś pomógłby w ucieczce spod reżimu wielkości pomocy publicznej — twierdzi osoba związana z portem. Spółka Port Lotniczy Rzeszów

Jasionka powstała w grudniu 2007 r. 50,2 proc. udziałów przypadło samorządowi woj. podkarpackiego, a 49,8 Przedsiębiorstwu Państwowemu Porty Lotnicze. W porcie operują PLL LOT i Ryanair. Ten ostatni zapowiedział wycofanie się z Rzeszowa, jeżeli nie zostaną obniżone opłaty lotniskowe. Na razie na przełomie listopada i grudnia zawiesił loty. W 2007 r. Jasionka przyjęła 280 tys. pasażerów.
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony