Przejdź do treści
Mazury Air Show, fot AKJ
Źródło artykułu

Jarmark – giełda lotnicza w ramach Mazury Air Show 2024 - list otwarty AKJ

Jarmark – giełda lotnicza w ramach Mazury Air Show 2024 - list otwarty AKJ

Niniejszym publikujemy list otwarty Stanisława Tołwińskiego, prezesa Aeroklubu Krainy Jezior, w sprawie nowej formy zorganizowania pokazów lotniczych Mazury Air Show 2024. Zgodnie z zamierzeniami organizatorów, w nowej formule imprezy miałby się pojawić jarmark - giełda lotnicza, który miałby być ważnym wydarzeniem biznesowo - ekspozycyjno - integracyjnym dla całego środowiska lotniczego - nie tylko krajowego.


Treść listu otwartego Prezesa Aeroklubu Krainy Jezior:

Koleżanki i Koledzy Lotnicy!

Pokazy lotnicze zawsze wzbudzają zainteresowanie społeczne i są najaktywniejszą formą promocji lotnictwa a dla marzycieli podniebnych doznań lotniczych okazją do szczególnej formy konfrontacji marzeń z samolotami i ich pilotami.

Kierując się dotychczasowymi doświadczeniami w organizacji: Festynu Lotniczego Kętrzyn (1999),Festynów Lotniczych Mazury (2000-9), Mazury AirShow (2010-22), 25 edycji Międzynarodowych Zlotów Przyjaciół Lotnictwa jak i pewnego epizodu pn. Europejski Jarmark Lotniczy, w Aeroklubie Krainy Jezior rozważamy możliwość wzbogacenia programowego najważniejszej imprezy lotniczej na Mazurach o nowe elementy mogące mieć znaczenie dla środowiska lotniczego..

Większość pokazów lotniczych jest/bywają publicznymi widowiskami głównie dla osób z poza środowiska lotniczego, dla publiczności.

Bohaterami takich widowisk oczywiście są piloci, skoczkowie , załogi lotnicze.
Od wielu lat organizując Mazury AirShow z finalnym widowiskiem dla publiczności nie zapominaliśmy o akcji międzynarodowego promowania Lotniczych Mazur ale i o niektórych atrakcjach dla załóg lotniczych -uczestnikach mazurskich pokazów i zlotów.

Rozważając założenia organizacyjno-programowe Mazury AirShow 2024 r. widzimy potrzebę zadbania o równowagę oferty dla publiczności ale i dla szeroko rozumianego środowiska lotniczego (producentów , organizacji lotniczych , lotnictwa państwowego -wojskowego ,Straży granicznej i policji oraz szczególnie dla pilotów, skoczków czy operatorów dronów).

Mazury Air Show

Mazury Air Show

W Aeroklubie Krainy Jezior nie interesują nas ostatnio modne nocne popisy lotnicze, oczywiście bardzo atrakcyjne dla publiczności ale absorbujące pilotów i służby lotnicze.
Zgodnie z dotychczasową tradycją podczas MAS 2024, jak i w latach poprzednich będą kontynuowane dwa bloki pokazów. W sobotę 3.08. (12.00-14.00 oraz 16.00-18.00) i jeden blok finałowy w niedzielę 4.08.(11.00-14.00).

Pokazy dynamiczne nad historycznym lotniskiem Kętrzyn Wilamowo , wystawa statyczna samolotów czy loty widokowe są/będą dedykowane głównie publiczności.

Natomiast dla szeroko rozumianej „braci lotniczej” , nie eliminując akcentów realizowanych pokazów dynamicznych, będziemy chcieli dedykować pewną formę atrakcyjnego międzynarodowego zlotu oraz jedynego w Polsce Jarmarku – spontanicznej Giełdy lotniczej. 

Podczas której będzie okazja do zaprezentowania oferty statków powietrznych, dronów, wszelkiego wyposażenia , publikacji szkoleniowych i nie tylko oraz poznania jak najszczerszej ofert second hand.

W chwilach wolnych od pokazów lotniczych będzie możliwość sprawdzenia kwalifikacji zainteresowanych pilotów w konkurencjach lotniczych, np. na celność lądowania.

By planowane w nowej formie nasze Mazury AirShow 2024 były niezapomnianą atrakcją dla aktywnych uczestników (pilotów, producentów i wystawców) w rozszerzonej formie mazurskiego eventu lotniczego przygotujemy ciekawe propozycje integracyjno – towarzyskie.

Wprawdzie jest to inicjatywa Aeroklubu Krainy Jezior jednak w części planowanego jarmarku – spontanicznej giełdy wiele będzie zależało od gotowości wsparcia przez lotnicze media i dostrzeżenia nowej formy szansy publicznej oferty przez producentów oraz handlowców w branży lotniczej.

Jak to już powyżej zasygnalizowałem, wprawdzie inicjatorem jest Aeroklub Krainy Jezior , jednak intencją Zarządu AKJ jest by planowany event lotniczy był ważnym wydarzeniem biznesowo - ekspozycyjno - integracyjnym dla całego środowiska lotniczego - nie tylko krajowego.

Zapraszając adresatów otwartym listem do współdziałania, jesteśmy przekonani o potrzebie i możliwościach wykreowania po latach czegoś wyjątkowego , inspirowanego dorobkiem Friedrichshafen.

Z wyrazami szacunku!

Stanisław Tołwiński
Prezes AKJ

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony