Przejdź do treści
Źródło artykułu

"Jak bezpiecznie latać dronami" – ruszyła kampania informacyjna ULC

"Jak bezpiecznie latać dronami" – to kolejna kampania informacyjna związana z wykorzystaniem dronów w przestrzeni miejskiej prowadzona przez Urząd m.st. Warszawy i Urząd Lotnictwa Cywilnego. Jej celem jest przypomnienie zasad lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi.
 
Na stołecznych przystankach będzie można zobaczyć plakaty informujące o obowiązkach pilota drona. Akcja jest skierowana przede wszystkim do osób, które zaczynają swoją przygodę z bezzałogowcami i potrwa do końca sierpnia.

W wakacje zainteresowanie lataniem dronami jest większe niż zazwyczaj. Te przypominające często zabawkę urządzenia, dzięki wbudowanej kamerze mogą wykonać piękne zdjęcia z wakacyjnych podróży. Najchętniej fotografowane z lotu ptaka są miejsca oraz miasta atrakcyjne turystycznie, takie właśnie jak Warszawa. Nie wszyscy jednak wiedzą, że dron jest statkiem powietrznym tak jak m.in. samolot pasażerski, czy śmigłowiec i tak samo jak one musi być pilotowany z zachowaniem najwyższego bezpieczeństwa oraz zgodnie z przepisami prawa lotniczego. Za ich złamanie grożą konsekwencje karne.

Przed pierwszym lotem dronem należy pamiętać o tym, by:

  • zarejestrować się na stronie ulc.gov.pl,
  • przejść bezpłatne szkolenie i test online,
  • zapoznać się z instrukcją użytkowania drona,
  • sprawdzić, gdzie można latać,
  • zgłosić każdy lot w Aplikacji Drone Radar.

ULC przypomina, że odpowiedzialność za bezpieczne użytkowanie drona ponosi osoba, która nim steruje.

Aktualnie w Polsce jest prawie 190 tys. zarejestrowanych użytkowników bezzałogowych statków powietrznych. Rejestracji podlega każdy, kto chce latać dronem o masie powyżej 250 g lub dronem posiadającego kamerę. Samodzielnie loty można wykonywać od 16 roku życia.

To kolejna, po kampanii „Sprawdź, czy możesz TU latać dronem”, wspólna akcja edukacyjna ULC i Urzędu m.st. Warszawy poświęcona bezpieczeństwu warszawiaków.

Urząd Lotnictwa Cywilnego przygotował również ulotkę dla producentów i dystrybutorów dronów, którą można pobrać ze strony ULC.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony