Przejdź do treści
T-6 Harvard w locie, widok z bliska (fot. Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW Radom, Facebook)
Źródło artykułu

Jacek Mainka ze swoimi historycznymi samolotami pojawi się na Air Show Radom

Przy dźwięku turbin i śmigieł, w pocie czoła, zapachu nafty lotniczej, od rana do wieczora - tak właśnie wyglądają ostatnie przygotowania do Air Show Radom 2023. Ostatni weekend sierpnia to najbardziej wyczekiwany czas przez wszystkich miłośników lotnictwa. To będzie prawdziwa gratka dla miłośników awiacji.

Niedawno organizatorzy opublikowali szczegółowy program Air Show w Radomiu. Przypomnijmy, że do Radomia, w dniach 26 i 27 sierpnia, oprócz współczesnych statków powietrznych, przylecą również maszyny historyczne. Jednym z gości jest Jacek Mainka i jego samoloty. To z inicjatywy Pana Jacka powstała Fundacja Latające Muzeum Polskich Sił Powietrznych.
 
Fundacja Latające Muzeum Polskich Sił Powietrznych 1940-1947 zajmuje się upamiętnianiem działań lotnictwa polskiego walczącego w czasach Drugiej Wojny Światowej na Zachodzie. Było to 15 dywizjonów, około 400 samolotów, około 17 000 personelu naziemnego i latającego. Obok Królewskich Sił Powietrznych (RAF) i 8 Armii Powietrznej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej (USAF) - trzecia l największa siła alianckiego lotnictwa do 1944 roku.

T-6 Harvard był samolotem treningowym, zaprojektowanych i produkowanym przez North American Aviation 1938-1958. Wiele elementów zostało wykorzystanych w myśliwcu Mustang tej samej wytwórni. Był typem popularnym w Polskich Siłach Powietrznych - zwłaszcza, kiedy zaczęła się eksploatacja P-51. Użycie bojowe T-6 zaczęło się po II WŚ. Konflikty w Korei, Wietnamie, Algierii, Mauretanii czy Kongo wykazały użyteczność tego typu jako samolotu wsparcia wojsk naziemnych.

W Polskim lotnictwie używany był głównie w Polskiej Szkole Pilotów w Newton oraz w dywizjonach myśliwskich. W 2017-19 dwa Harvardy (w tym prezentowany w Radomiu) były częścią radomskiego Zespołu Akrobacyjnego Orlik Sił Powietrznych - specjalnie na obchody 100ecia lotnictwa polskiego. Teraz fani lotnictwa zobaczą go w Radomiu.

DHC-1 Chipmunk w locie (fot. Andrzej Rutkowski)

DHC-1 Chipmunk (fot. Andrzej Rutkowski)

Jacek Mainka zawita na pokazy nie tylko z T-6 Harvard ale również z pięknie odrestaurowanym DHC-1 Chipmunk. 

Samolot DHC-1 Chipmunk powstał w Kanadzie w 1946 roku, ale zaprojektował go Polak, przedwojenny konstruktor w Państwowych Zakładach Lotniczych PZL na Okęciu, twórca myśliwców P-11, P-24, Jastrząb - Wsiewołod Jakimiuk. Było to pierwszy, całkowicie niezależny od brytyjskiego zaplecza, sukces przemysłu lotniczego Kanady. Wyprodukowany w ponad 1200 egzemplarzach, ten szkolno-treningowy samolot stanowił podstawę wojskowego szkolenia pilotów w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii, Portugalii jeszcze w latach 70tych. Do dziś wykorzystywany jest przez Królewskie Siły Lotnicze RAF do przeszkalania pilotów współczesnych samolotów odrzutowych do latania myśliwcami Hurricane i Spitfire w Battle of Britain Memorial Flight.

Jedyny polski egzemplarz - prezentowany w Radomiu - nosi malowanie RAF Training Command z 1951, kiedy latał na nim Kazimierz Wierzbowski. Nieżyjący już polski lotnik był podczas wojny instruktorem na DH82 Tiger Moth w polskiej szkole pilotów w Hucknall, a następnie pilotował ciężkie bombowce Avro Lancaster w Dywizjonie 300 Ziemi Mazowieckiej. Po wojnie - podobnie jak większość członków Polskich Sił Powietrznych - nie wrócił do PRL-u. Wstąpił do RAF i zajmował się przeprowadzaniem samolotów między zakładami produkcyjnymi, remontowymi i jednostkami bojowymi w Wielkiej Brytanii.

Zapraszamy wszystkich miłośników zabytkowych samolotów do oglądania i fotografowania!

Zachęcamy do zapoznania się z wszystkim informacjami dotyczącymi tego jak dojechać na Air Show oraz co można zabrać czego nie można. Wszytstko znajdziecie na stronie www.airshow.wp.mil.pl/strefa-widza

Air Show Radom 2023 - mapka

Jest już dostępna aplikacja Air Show Radom. Aplikacja to:

  • Zawsze aktualny program pokazów lotniczych
  • Harmonogram atrakcji w powietrzu i na ziemi 
  • Interaktywna mapa pokazów i stoisk
  • W aplikacji można stworzyć własny plan dnia, dzięki czemu nikt nie przegapi atrakcji, które chce zobaczyć i w których chce wziąć udział. 
  • Aplikacja to zawsze bieżące informacje o tym, jak najkorzystniej dojechać na pokazy (mapy parkingów i komunikacji miejskiej).

Więcej informacji na stronie www.airshow.wp.mil.pl oraz na profilu facebookowym Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW Radom.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony