Przejdź do treści

J-2B "Polonez" nowym nabytkiem Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zakupiło amatorski samolot ultralekki J-2B "Polonez” z przełomu lat 80. i 90. XX wieku. Maszyna została zbudowana przez Andrzeja Fiuka, który zmodyfikował pierwotny projekt Jarosława Janowskiego.

Konstruktor wprowadził następujące zmiany w stosunku do pierwowzoru: przedłużona kabina, dopracowane szczegóły wyposażenia, do zamocowanej za siedzeniem pilota szczątkowej ramy z rur stalowych przymocowano dwukołowe podwozie, zmieniono konstrukcję wręg kadłuba, podwyższono statecznik pionowy i powiększono powierzchnię steru kierunku, zmieniono konstrukcję lotek na kesonowe, zmieniono zawieszenie zbiornika paliwa. Przewidywane było zastosowanie silnika od samochodu Trabant lub KFM 107 Maxi. Konstrukcja samolotu była nadzorowana przez Inspektorat Kontroli Cywilnych Statków Powietrznych IKCSP.

Początkowo oblot samolotu przewidywano na 1988 r. Pierwszy lot wykonał jednak dopiero w 1992 r. (pilot - inż. January Roman). Samolot był bardzo wygodny i łatwy w pilotażu z doskonałą widocznością z kabiny. Posiadał niskie koszty eksploatacji. Hangarowany mógł być nawet we własnym garażu lub kontenerze. Samolot został zarejestrowany w kategorii Specjalny-S2 z wpisem do ewidencji Urzędu Lotnictwa Cywilnego ULC statków powietrznych z nadaniem znaków rejestracyjnych. Otrzymał znaki SP-P048.

Jest to jednomiejscowy, jednosilnikowy wolnonośny średniopłat ze śmigłem pchającym o konstrukcji drewnianej, pokryty sklejką i płótnem.

"Polonez” był rozwinięciem projektu samolotu J-1 „Prząśniczka”, który znajduje się w zbiorach Muzeum Lotnictwa Polskiego wraz z innymi projektami J. Janowskiego jak J-3 „Eagle” i J-5 „Marco”.

Zakup pozwolił więc uzupełnić krakowskiemu Muzeum unikatową kolekcję polskich samolotów amatorskich II poł. XX w. "Polonez" w chwili obecnej przygotowywany jest do prezentacji, o której miejscu i dacie Muzeum poinformuje w terminie późniejszym – serdecznie zapraszamy do śledzenia informacji na stronie internetowej.

Zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów „Rozbudowa zbiorów muzealnych”. Eksponat kosztował 40,8 tys. zł, z czego ponad 32,6 tys. zł pokryła dotacja z MKiDN.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony