Przejdź do treści
IV Bitwa ESA o Płock - zawodnicy
Źródło artykułu

IV Bitwa ESA o Płock - wyniki

W dniu 30 sierpnia 2014 r. na Lotnisku Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej rozegrała się IV Bitwa ESA o Płock. Rywalizowały modele samolotów z okresu Pierwszej i Drugiej Wojny Światowej.

Powoli opada bitewny kurz i organizatorzy dochodzą do siebie, więc warto pokusić się o małe podsumowanie kolejnej, już czwartej edycji zawodów ESA Aircombat, którą rozegraliśmy w sobotę 30 sierpnia. Zawody zaliczane były do klasyfikacji Pucharu Polski ESA. Z racji rangi i ograniczonych funduszów zrealizowaliśmy je z trochę mniejszym rozmachem niż ubiegłoroczne Mistrzostwa Polski. Niemniej jednak dzięki sponsorom - Petrotelowi, Peklimarowi, Agpressowi oraz dwóm z pewnością wszystkim zawodnikom ESA znanym sklepom modelarskim "CyberFly" i "Na Polskim Niebie" - udało nam się zapewnić zawodnikom catering, nagrody w postaci zestawów modeli ESA oraz oryginalne szklane medale zaprojektowane przez Marcina, które na pewno będą fajną pamiątką z naszej imprezy.

Medale wykonane są w dość ciekawej technologii - z tyłu nadruk, z przodu grawer wypełniony farbą odpowiedniego do miejsca koloru.

Od sponsorów pozyskaliśmy również namioty, stoły i ławy piknikowe, w których zorganizowaliśmy biuro zawodów i miejsce piknikowe dla zawodników. Po rozłożeniu całego zgromadzonego majdanu teren imprezy wyglądał dość okazale.

Na starcie stawiło się 22 zawodników - 20 wystartowało w kategorii WWII, 17 w kategorii WWI.

Regulamin zawodów dopuszcza przejściowo w tym roku start w Kategorii WWI modeli o rozpiętości 80 oraz 100 cm. W zeszłym roku widzieliśmy u nas walkę pokazową modeli metrowych. W tym roku kilku zawodników postanowiło wystartować już takimi modelami. Walka z udziałem takich maszyn wygląda o wiele ciekawiej i bardziej realistycznie. Już sam wygląd tych modeli (czasami tak pięknie wykonanych, że szkoda nimi walczyć) na ziemi robi wrażenie. A propos wykonania - postanowiliśmy w tym roku wrócić do nagrody za najładniej wykonany model ESA. Modele ocenił sędzia modelarski Sławek Adamkowski - werdykt był jednoznaczny - niekwestionowanym zwycięzcą tej konkurencji został Michał Drozd i jego przepięknie wykonany czerwony Albatros.

Same zawody przebiegły bez większych przeszkód przy lekko niesprzyjającym wietrze. Udało się rozegrać po 3 walki eliminacyjne w każdej kategorii i walki finałowe. Pola do walki WWI, jak w zeszłym roku, broniły strzelające czołgi. W oczekiwaniu na ceremonię zakończenia zawodów, dla publiczności, która dzielnie dopingowała zawodników, Piotrek zorganizował 1-o wrześniową walkę drużynową - samoloty polskie na samoloty niemieckie. Potyczka o płockie niebo rozegrana została przy dźwiękach Walkirii i zakończyła się zwycięstwem drużyny polskiej. Zawody zakończył Prezes AZM Jan Chrobociński wręczeniem pamiątkowych dyplomów oraz medali i nagród zwycięzcom.

Podium WWI:

Podium WWII:

Myślę, że na powyższych zdjęciach rozpoznajecie naszych kolegów z Eskadry, którzy dzielnie bronili naszego nieba i w rezultacie 2 medale zostały w Płocku. Gratulacje dla Marcina i Piotrka. Punkty zebrane przez naszą eskadrę na zawodach pozwoliły awansować eskadrze w klasyfikacji drużynowej Pucharu Polski na 3 miejsce w obu kategoriach.

Tabele wyników.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony