International Drone Event z udziałem młodych naukowców

Studenci AGH Solar Plane prezentują samolot (fot. KSAF)

Podczas wydarzenia skupionego włącznie na branży BSP, zapowiadanego na 17-18 czerwca, w Kielcach spotkać będzie można zespół AGH Solar Plane studenckie koło naukowe działające przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który liczy aż 60 członków.

Zespół pracuje nad stworzeniem modelu, który – za pomocą energii pozyskanej z promieniowania słonecznego – przebywać będzie w powietrzu zarówno w dzień, jak i w nocy. Natomiast jego zwieńczeniem ma być przelot samolotem wzdłuż wschodniej granicy Polski. Kluczowym założeniem projektu jest harmonia budowanego samolotu ze środowiskiem. Dlatego też w konstrukcji wykorzystany jest ekologiczny system zasilania – jako źródło energii zasilające cały układ służą ogniwa fotowoltaiczne umieszczone na skrzydłach samolotu. Specjalnie zaprojektowane panele pozwalają na uzyskanie optymalnych osiągów aerodynamicznych, a budowa wykonana z wysoce wytrzymałego i zarazem lekkiego materiału, jakim jest włókno węglowe, zapewnia trwałość konstrukcji. Jeden z głównych problemów inżynieryjnych, z którym przyszło zmierzyć się zespołowi, stanowiło stworzenie układu zarządzania energią. W przypadku dostatecznego nasłonecznienia silniki napędowe oraz pokładowa elektronika zasilone zostaną bezpośrednio z ogniw fotowoltaicznych, nadmiar wygenerowanej energii – natomiast – zmagazynowany w akumulatorach litowo-jonowych. W przypadku niewystarczającego promieniowania słonecznego niedobory energii uzupełniane będą dzięki naładowanym akumulatorom. Bardzo ważnym aspektem jest również zapewnienie bezpieczeństwa lotu, a więc pełnej kontroli nad statkiem powietrznym. Z tego powodu samolot wyposażono w systemy komunikacji lotniczej, a podstawowymi z nich są system kontroli samolotu, system telemetryczny, system FPV, połączenie GPS.

Mimo iż AGH Solar Plane jest młodym zespołem, na swoim koncie ma już kilka osiągnięć. Członkowie zespołu biorą udział w wielu konferencjach naukowych, również międzynarodowych jak np. 450 Międzynarodowa Konferencja Nauki, Technologii, Inżynierii i Zarządzania w Osace, gdzie członek zespołu zdobył pierwsze miejsce za najlepszy artykuł  oraz 6. Międzynarodowa Konferencja Energii Odnawialnej i Nieodnawialnej w Miami, gdzie projekt również został wyróżniony. Studenci AGH Solar Plane zostali również laureatami programu „Najlepsi z Najlepszych! 3.0 oraz 4.0”  organizowanego przez MNiSW. Projekt AGH Solar Plane cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem podczas Międzynarodowych Zawodów Bezzałogowych Statków Powietrznych 2019 UAV TÜBITAK w Stambule, w których udział brało ponad 100 drużyn z całego świata a studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej byli jedynymi przedstawicielami z Polski.

Członków zespołu Solar Plane będzie można spotkać podczas International Drone Event – annual w dniach 17 – 18 czerwca 2020 r. w Targach Kielce.


Przeczytaj również:
Drony po raz kolejny w Targach Kielce

Źródło: Targi Kielce
comments powered by Disqus