Instytut Nauk Technicznych i Lotnictwa w Chełmie
Dnia 8.02.2011 r. Senat Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie podjął decyzję o przekształceniu Instytutu Nauk Technicznych w Instytut Nauk Technicznych i Lotnictwa.
Instytut, w nowej postaci, będzie funkcjonował od roku akademickiego 2011/2012 w ścisłej współpracy z Uniwersytetem Lotniczym w Kijowie.
W instytucie kształcą się przyszli inżynierowie budownictwa, elektrotechniki, piloci, mechanicy oraz specjaliści obsługi lotniska.
Na kierunku Mechanika i budowa Maszyn znajduje się specjalność Inżynieria lotnicza ze specjalizacjami:
-
Pilotaż samolotowy
-
Nawigacja lotnicza i lądowa
-
Inżynieria lotnicza ze specjalizacja płatowiec i silnik
-
Konstrukcje lotnicze
-
Meteorologia
-
Logistyka w lotnictwie
***
Absolwent specjalności mechanika lotnicza otrzymuje tytuł zawodowy inżyniera. Jest przygotowany do pracy w przemyśle lotniczym oraz ośrodkach obsługi technicznej samolotów.
Podstawową umiejętnością absolwentów tej specjalności jest obsługa techniczna wszystkich rodzajów statków powietrznych. W związku z tym studenci zapoznają się gruntownie z wyposażeniem samolotów, a w szczególności z systemami pokładowymi oraz systemami diagnostyki. Poznają również technologie stosowane w wytwarzaniu elementów konstrukcji lotniczych oraz wykorzystywane maszyny i urządzenia.
Studenci specjalności mechanika lotnicza poznają konstrukcje silników gazowych, turbinowych oraz tłokowych stosowanych w lotnictwie, budowę śmigieł, elementy aerodynamiki i struktury samolotów turbinowych, tłokowych jak również śmigłowców. Zdobywają wiedzę z zakresu obsługi naziemnej oraz zasad i technik wykonywania przeglądów w oparciu o tzw. badanie nieniszczące.
Studenci podczas studiów w PWSZ w Chełmie dodatkowo zapoznają się z przepisami prawa dotyczącymi różnych dziedzin lotnictwa jak również najnowocześniejszymi narzędziami informatycznymi pomocnymi w obsłudze samolotów.
***
Absolwent specjalności inżynieria lotnicza otrzymuje tytuł zawodowy inżyniera. Jest przygotowany do pracy w przemyśle lotniczym oraz ośrodkach obsługi technicznej samolotów, gdzie po odbyciu stosownej praktyki zawodowej (określonej w Part – 66) będzie gotowy do uzyskania licencji technika lotniczego – B 1.1 lub B 2 a następnie licencji inżyniera lotniczego – C.
Posiadanie w/w licencji oraz dobra znajomość języka angielskiego pozwala na podjęcie pracy w jednostkach organizacyjnych przemysłu lotniczego na terenie krajów zrzeszonych w ICAO.
Studenci specjalności inżynieria lotnicza zdobywają wiedzę z zakresu konstrukcji lotniczych, ich wytrzymałości oraz niezawodności. Poznają technologie stosowane w wytwarzaniu elementów konstrukcji lotniczych oraz wykorzystywane maszyny i urządzenia. Studia pozwalają na rozszerzenie wcześniej zdobytej wiedzy z zakresu materiałoznawstwa o aktualne informacje na temat materiałów stosowanych w przemyśle lotniczym.
W trakcie studiów w PWSZ w Chełmie, studenci poznają budowę statków powietrznych, ze szczególnym uwzględnieniem budowy silników lotniczych, systemów płatowcowych i awioniki oraz zasady eksploatacji samolotów. Część zajęć dydaktycznych odbywa się w laboratoriach wiodących ośrodków naukowo-badawczych, zakładów lotniczych i ośrodków obsługi technicznej samolotów. Podczas tych zajęć, studenci weryfikują zdobytą wiedzę teoretyczną z praktyką.
W związku z rozległym obszarem zastosowań komputerów i technik informatycznych we współczesnej technice, studenci specjalności inżynieria lotnicza kształceni są w szerokim ich zakresie, obejmującym m.in.: komputerowe systemy konstruowania części samolotów i silników, projektowanie z zastosowaniem MES (metody elementów skończonych) itd.
Więcej informacji na stronie Uczelni.
Komentarze