Przejdź do treści
Spotkanie FIS z pilotami w Aeroklubie Lubelskim (fot. Maria Danielak, Informator FIS)
Źródło artykułu

Informatorzy Służby Informacji Powietrznej spotkali się z pilotami w Aeroklubach

W ostatnim czasie odbyło się kilka kolejnych spotkań informatorów Służby Informacji Powietrznej z pilotami samolotów, śmigłowców, szybowców oraz operatorami dronów – w Aeroklubie Białostockim, Aeroklubie Lubelskim, Akademii Lotniczej w Jeleniej Górze oraz Aeroklubie Wrocławskim.

Celem spotkań była wymiana doświadczeń oraz spostrzeżeń dotyczących współpracy na linii informator FIS-pilot. Uczestnicy mieli okazję do zadawania nurtujących ich pytań, rozwiania posiadanych wątpliwości oraz dopytania o szczegóły dotyczące tak pracy informatorów, jak i swoich zadań i powinności w zakresie komunikacji radiowej.

W trakcie spotkania Informatorzy FIS opowiedzieli także o szczegółach swojej pracy. Opisali oni jej cele, mechanikę działania, ograniczenia i możliwości, stanowisko pracy. Dodatkowo, pokazali formę pracy na paskach postępu lotu, wskazali zasięgi dostępnych w Polsce radarów oraz radiostacji. Co więcej, nakreślili specyfikę podziału przestrzeni powietrznej w Polsce, podstawowe zasady poruszania się w jej poszczególnych klasach oraz opowiedzieli o elastycznych strefach, jakie mogą pojawić się w zakresie przestrzeni niekontrolowanej – także o pojawiających się ad hoc strefach Alpha.

Spotkanie FIS z pilotami w Białymstoku i Jeleniej Górze (fot. Maria Danielak, Informator FIS)

Spotkanie FIS z pilotami w Białymstoku i Jeleniej Górze (fot. Maria Danielak, Informator FIS)

Dzięki tego rodzaju warsztatom piloci mają okazję do spotkania się „na żywo” z informatorami FIS, których na co dzień słyszą jedynie “na radiu”. W trakcie takich rozmów zarówno piloci, jak i informatorzy mogą podzielić się swoimi uwagami czy doświadczeniami, co jest cenne tak dla jednych, jak i dla drugich – w końcu współpraca na linii pilot-informator polega na dobrej komunikacji.

Opisywane spotkania są dostępne także dla innych aeroklubów – informatorzy chętnie poprowadzą tego rodzaju warsztaty dla zainteresowanych pilotów, odpowiedzą na ich pytania i wymienią z nimi swoje doświadczenia. W celu umówienia takiego spotkania prosimy o kontakt z kierownictwem FIS.

Piloci na spotkaniu FIS w Lublinie i Jeleniej Górze (fot. Maria Danielak, Informator FIS)

Piloci na spotkaniu FIS w Lublinie i Jeleniej Górze (fot. Maria Danielak, Informator FIS)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony