Przejdź do treści
IMAC Chrycynno 2022 memoriał im. Marka Szufy (fot. pfmrc.eu)
Źródło artykułu

IMAC Chrycynno 2022 memoriał im. Marka Szufy

Zapraszamy modelarzy na kolejne zawody IMAC w Polsce – Memorial im. Marka Szufy, które rozegrane zostaną w dniach 17–18 września 2022 r. na lotnisku w Chrycynnie. Odprawa w sobotę o godz. 9:00.

To będzie jesienna edycja XI Memoriału im. Marka Szufy – czyli zawodów w akrobacji IMAC – poświęconego pamięci tego znanego pilota i modelarza. Memoriał odbywa się od 2012 roku. Początkowo był to piknik dla modeli akrobacyjnych klasy Gigant F3M. W 2015 roku po raz pierwszy impreza przybrała charakter ogólnopolskich zawodów Pucharu Polski w klasach F4C, F4G i F4H.

Tym razem aby zachęcić do startów jak również zdobywania doświadczenia rozegrane zostaną dwie klasy: Sportsman oraz Intermediate. Organizatorzy planują rozegrać 5 kolejek w sobotę oraz 2 w niedzielę (ilość kolejek może ulec zmianie w zależności od pogody oraz liczby uczestników).

Zawody są koleżeńskie, więc zapraszamy wszystkich, którzy się wahają do przybycia i wystartowania, oczywiście przyjechać i zobaczyć jak to wszystko wygląda również warto. Omówimy programy i służymy pomocą w wyjaśnianiu wszelkich wątpliwości. Modele o rozpiętość 2,2m również mogą polecieć – zachęcają do udziału w Memorialen organizatorzy.

Zapraszamy wszystkich pilotów modeli RC do przybycia i startów. Przede wszystkim nauka programu, ustawianie modelu, wymiana doświadczenia oraz nabywanie umiejętności są wartościami dla których warto uczestniczyć – dodają.

Programy 2022 można znaleźć tutaj: www.imaceurope.com/programs

Więcej informacji na stronie www.pfmrc.eu oraz na stronie wydarzenia.

Marek Szufa/ fot. Paweł Jakubowski, sky-watcher.pl

Marek Szufa (fot. Paweł Jakubowski, sky-watcher.pl)

Marek Szufa był znanym pilotem samolotowym i szybowcowym, także komunikacyjnym oraz modelarzem. Swój kunszt w akrobacji lotniczej, potwierdzony medalami zdobytymi podczas mistrzostw Polski i świata, prezentował na licznych pokazach lotniczych. Można go było zobaczyć za sterami samolotów Christen Eagle II, Super Skybolt 300, należącego do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie Jaka-18 czy ultralekkiej repliki Curtiss Jenny. Wylatał ponad 20 tys. godzin na samolotach i 1000 na szybowcach. Od 1979 roku był pilotem PLL LOT, od 1990 roku kapitanem B767. Po tytuł mistrza Polski Marek Szufa sięgał także jako modelarz – specjalizował się w klasach Gigant F3M i F4G. Nie tylko latał modelami, także je budował, wspierał młodych zawodników, angażował się w prace zespołów tworzących przepisy dotyczące modelarstwa. Propagował je na licznych lotniczych imprezach, prezentując własne modele, m.in. samoloty CSS-13, Spitfire i Extra 300. Marek Szufa zginął w wypadku lotniczym 18 czerwca 2011 roku podczas Płockiego Pikniku Lotniczego. Pilotowany przez niego samolot Christen Eagle II zderzył się z powierzchnią wody. Do zdarzenia doszło w trakcie wykonywania pokazu akrobacyjnego.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony