Przejdź do treści
Źródło artykułu

„Ikarowe Strofy” weszły w dorosłość

25 listopada 2011 roku w budynku Klubu Aviator na terenie 1. Bazy Lotniczej przy ulicy Żwirki i Wigury 1C odbyła się XVIII edycja Konkursu Literackiego Sił Powietrznych „Ikarowe Strofy”.

W tym roku gala miała szczególny charakter, ponieważ „Ikarowe Strofy” skończyły już 18 lat. Z tej okazji Klub Sił Powietrznych przygotował Koncert Literacki w reżyserii Piotra Golli, w którym udział wzięły instruktorki Bożenna Szkiela oraz Anna Dąb-Kostrzewska. Gościnnie wystąpiła także aktorka Jolanta Żółkowska. W czasie koncertu zostały zaprezentowane fragmenty utworów zgłoszonych do konkursu.

Jury w składzie: Jan Zdzisław Brudnicki – przewodniczący, Paweł Soroka i Andrzej Zaniewski postanowiło wyróżnić następujących autorów:

- Martynę Bek, Elę Galoch, Michała Krzala, Irenę Markuszewską, Natalię Pałczyńską oraz Agnieszkę Tomczyszyn.

Nagrodę III stopnia otrzymała Adelajda Truścińska, nagrodę II stopnia – Marcin Jurzysta, natomiast zwyciężczynią tegorocznej edycji została Martyna Wabich.

Wszyscy jurorzy podkreślali długoletnią tradycję konkursu, który na tle innych przedsięwzięć tego typu stał się już instytucją cieszącą się renomą i dającą szansę młodym literatom. „Ikarowe Strofy” dają możliwość uczestnictwa wszystkim autorom zarówno tym związanym z wojskiem jak i cywilom, z czego w tym roku skorzystało wielu z nich (wpłynęło ponad 100 prac). Najciekawsze prace są zawsze wydawane w postaci profesjonalnie zredagowanego almanachu, który w 2011 roku ukaże się pod tytułem „Poza linią”.

Po części oficjalnej odbyła się prezentacja zbioru fraszek „Chwilozofijki po-se-gre-go-wa-ne” Wiesława Brewińskiego oraz Biesiada Literacka.

Pomysłodawcą „Ikarowych Strof” jest Ryszard Szaran, kierownik Działu Metodyczno-Instruktorskiego Klubu Sił Powietrznych. Kiedy wpadł na pomysł organizowania konkursu nosił stalowy mundur. Od początku więc „Ikarowym Strofom” patronuje Dowództwo Sił Powietrznych.


Projekt sfinansowało Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne „S.W.A.T”.

Gabriela Krzemińska

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony