I Kujawski Zlot Wiatrakowców Inowrocław 2019 za nami

I Kujawski Zlot Wiatrakowców w Inowrocławiu (fot. Łukasz Głamowski)

W dniach 7-9 wrzesnia 2019 roku w Inowrocławiu zorganizowano I Kujawski Zlot Wiatrakowców. Przybyło siedem wiropłatów tego rodzaju, a dodatkowo Aeroklub Kujawski gościł załogę śmigłowca Shweizer 300 i samolotu ultralekkiego dwupłata HATZ Classic.

Planowane zawody ma celność lądowania, loty demonstracyjne, jak również przelot w szyku po okolicy zostały zredukowane do minimum z powodu warunków atmosferycznych. Mimo aury efektowny przelot nad miastem udało się wykonać.

Podczas Zlotu były demonstrowane śmigłowce z 56 Bazy Lotniczej w Inowrocławiu: MI 24, Mi 2, PZL Głuszec jak również sprzęt sportowy min samoloty typu Cessna 150, 182 oraz ULM-y SKY ANGER „Koyot", SPORT Star i szybowiec SZD 51 Junior.

 
(fot. Łukasz Głamowski)

W niedzielę 9 września odbyły się loty demonstracyjne konstrukcji - Xenon. Egzemplarze, które przybyły były prezentowane w kilku wersjach rozwojowych. Xenon jako konstrukcja ultralekka jest wyposażona w silnik Rotaxa 100-135 konny, który umożliwia  maksymalnie 5h czas lotu przy prędkości 150 km /h co daje zasięg około 750-800 km. Aparaty latające tego typu są używane min przez straż pożarną jako maszyny patrolowe. Zainteresowanie tą konstrukcja wykazały też niektóre powiatowe jednostki  Policji.

 
(fot. Łukasz Głamowski)

Aeroklub Kujawski zamierza kontynuować kolejne zloty w następnych latach i promować stosunkowo nową gałąż przemysłu lotniczego. Jako ciekawostkę należy dodać, że pierwszym wiatrakowcem, który gościł na inowrocławskim lotnisku w czasach międzywojennych był wiatrakowiec Juana de la Cierva.

Więcej zdjęć z I Kujawskiego Zlotu Wiatrakowców na profilu facebookowym Aeroklubu Kujawskiego.

 
(fot. Sławomir Jędrzejczak)                                           (fot. Krzysztof Dróbka)

Źródło: Sławomir Jędrzejczak
comments powered by Disqus