Przejdź do treści
Zegarki lotnicze dla fanów podniebnych podróży
Źródło artykułu

Zegarki lotnicze dla fanów podniebnych podróży

Zegarki lotnicze mogą wydawać się niezwykle specyficznym typem czasomierzy. Co ciekawe, były to prawdopodobnie jedne z pierwszych modeli naręcznych dla mężczyzn. Współcześnie bez żadnego problemu znajdziemy wiele marek, które nie tylko proponują zegarki typu aviator, ale same wyrastają z lotniczych pasji.

Krótki zarys historii zegarków typu aviator

W 1904 roku Louis Cartier zaprojektował dla brazylijskiego pioniera lotnictwa Alberto Santos-Dumonta zegarek, którego nie trzeba było wyjmować spod warstw ubrań. Czasomierz przyczepiony do nadgarstka, a nie do kieszeni, umożliwiał jednoczesne pilotowanie i pomiar czasu. Był on niezbędny do nawigacji, a także określania czasu latania - a tym samym ile paliwa pozostawało w maszynie. Wraz z rozwojem lotnica, poszerzały się także potrzeby awiatorów, które z kolei napędzały innowacje w dziedzinie zegarmistrzostwa.

Marki zegarków inspirowane lotnictwem

W zegarkowym świecie od lat funkcjonują marki, związane bezpośrednio z lotniczym światem. Częstokroć impulsem do ich powstania były konkretne maszyny lub historyczne przeloty. Z jednej strony są to czasomierze, których stylistyka bezpośrednio nawiązuje do dawnych zegarków aviator, a z drugiej egzemplarze wyposażone w specjalne funkcje dedykowane wszystkim miłośnikom podniebnych podróży. O jakim brandach mowa?


Zegarki Aviator Swiss Made

Już sama nazwa marki - Aviator wskazuje, że mamy tu do czynienia z zegarkami w sposób szczególny dedykowany pilotom. Założony w 2000 roku brand od samego początku istnienia miał wyznaczoną docelową grupę odbiorców w postaci zarówno profesjonalnych, jak i po prostu wszystkich fanów lotnictwa. Poszczególne kolekcje brandu nawiązującą do licznych wydarzeń związanych z II wojną światową. Takim przykładem może być seria zegarków Aviator Douglas, powstałej w hołdzie  skonstruowanego w latach 30. XX samolotowi Douglas DC-3, który używany początkowo jako wojskowy sprzęt został następnie przemianowany do cywilnej służby.

Zegarki Aviator skonstruowano w ten sposób, by jak najlepiej mogły służyć one pilotom. Mamy tutaj do czynienia z wyrazistymi tarczami o dużych oznaczeniach godzinowych, szwajcarskim mechanizmie zapewniającym idealną precyzję wyznaczania czasu i dobrze trzymającym się na nadgarstku zapięciom w formie paska skórzanego lub bransolety. Wiele z tych modeli okaże się świetnymi dodatkami na nadgarstek, nawet gdy akurat będziemy na ziemi.


Zegarki Aerowatch

Aerowatch produkuje zegarki lotnicze od 1910 roku. Kolekcja podzielona jest na kilka linii: 1942, Arcada, Hommage 1910, Les Grandes Classiques, Renaissance, Streamline i Heritage. Niektóre modele są szczególnie uderzające, ponieważ mają otwartą tarczę. Są to tak zwane czasomierze szkieletowe. Wielokrotnie wzornictwo modeli inspirowane jest latami 40/50. co wpływa na ich bardzo oryginalny wygląd.  Zegarki Aerowatch działają na mechanizmie kwarcowym zasilanym baterią lub mechanizmem automatycznym. Oferują szeroki zakres funkcji: klasyczny wyświetlacz daty, chronograf (stoper), fazy księżyca, wskazanie miesiąca i wiele innych.


Zegarki Zeppelin

Zegarki Zeppelin inspirowane są statkami powietrznymi w kształcie cygara z XX wieku. Poszczególne serie tych zegarków lotniczych dedykowane są konkretnym wydarzeniom związanych z Zeppelinami. I tak linia Hindenburg została nazwana na cześć największego sterowca, oferuje funkcje typowo lotnicze. W lotniczych zegarkach z tej serii zastosowano czcionkę w stylu art deco, która jest przyjemna dla oczu. Na godzinie 12 znajduje się wskaźnik rezerwy chodu. Widnieje tu również datownik. Pomimo wielu komplikacji każdy element zegarka Zeppelin został tu starannie umieszczony, aby nadać mu retro styl i łatwość odczytu wszystkich wskaźników.

Podobnie seria Transatlantic zapewnia dokładnie to, czego potrzebujemy podczas przekraczania Atlantyku - funkcję GMT. W połączeniu z eleganckim wzornictwem ten model okaże się bardzo przydatnym zegarkami lotniczymi dla obieżyświatów. Jeśli chodzi o jego funkcje - ma chronograf, licznik 60-sekundowy, licznik 30-minutowy i drugą strefę czasową. Wszystko to jest pokazane za pomocą trzech tarcz pomocniczych w pozycjach 2, 6 i 10 godziny. Z kolei seria Los Angeles został nazwany na cześć osiągnięcia w lotnictwie. Zeppelin LZ 126 był pierwszym statkiem pasażerskim, który był używany do lotów długodystansowych w 1924 roku. Pobił rekord i przeleciał z Friedrichshafen do Nowego Jorku w zaledwie 81 godzin. Oczywiście w tym okresie był to najszybszy czas podróży. Podobnie jak jego imiennik, zegarki Zeppelin Los Angeles emanują tą samą techniczną doskonałością i elegancją.


Zegarki Sturmanskie

Sturmanskie to rosyjska firma, która zaopatrywała rosyjskie wojsko w zegarki aviator. Sama nazwa tłumaczy się jako „nawigatorzy”. Linie Gagarin, Pioneers of Space, Open Space i Heritage są zaprojektowane wokół wydarzeń związanych eksploracją kosmosu.  Firma ma długą i wyróżniającą się historię, a jej czasomierze są nadal projektowane i budowane w Moskwie.  Wśród modeli Sturmanskie znajdziemy wiele egzemplarzy, których specyficzna budowa może zainteresować pilota. Duże, pokryte fluorescencyjną farbą cyfry arabskie ułożone na cyferblacie i wygodny, dobrze trzymający się na nadgarstku pasek - to zupełnie podstawa każdego zegarka lotniczego. Oryginalny wygląd tych czasomierzy z pewnością spodoba się eleganckim mężczyznom.  Prawdziwą perełkę dla osób lubiących stylistykę aviatorów będzie limitowany zegarek Sturmanskie poświęcony i tworzony wraz z gen. Mirosławem Hermaszewskim - pierwszym Polakiem, który odbył podróż w kosmos.


Zegarki Glycine

Wiele zegarków aviator spotkamy również w portfolio marki Glycine.  Kolekcja Airman SST została wykonana dla pilotów Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (a także klientów cywilnych) w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku.W tych modelach spotkamy 24-godzinny pomiar czasu i GMT. Na zewnątrz głównej tarczy znajduje się drugi pierścień, który można obracać, aby śledzić drugą strefę czasową.


Artykuł sponsorowany

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony