Historyczny samolot w Szkole Orląt

Historyczny samolot w Szkole Orląt (fot. WSOSP)

Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych sfinalizowała unikatowy projekt – wykonanie i montaż repliki samolotu PZL P.11c. Przedsięwzięcie nadzorował Prorektor ds. kształcenia i studenckich płk dr inż. Adam Wetoszka.

Oryginał PZL P.11 nazywany potocznie „jedenastką” był polskim samolotem myśliwskim z lat 30 XX wieku. Wchodził w skład Brygady Pościgowej oraz Lotnictwa Armijnego w chwili wybuchu II wojny światowej. Współcześnie jedyny zachowany egzemplarz znajduje się w zbiorach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Replika powstała w celu upamiętnienia przemysłu lotniczego i dokonań polskich pilotów w okresie międzywojennym oraz kampanii wrześniowej, podczas której różne wersje samolotu PZL P.11 znajdowały się na wyposażeniu większości eskadr myśliwskich i brały aktywny udział w walkach powietrznych. Samolot jest również częścią historii „Szkoły Orląt”.

Rekonstrukcja jest odwzorowaniem samolotu ostatniego Komendanta Szkoły Podchorążych Lotnictwa ppłk. pil. Jerzego Bajana. Maszyna była w kolorze przedwojennej khaki, a po obu burtach samolotu namalowano odzwierciedlenie papierowego konia, które stało się godłem 121 eskadry myśliwskiej z Krakowa.

Replikę wykonano w skali 1:1, posiada ona pełne odwzorowanie poszycia blach, nitów a nawet wgnieceń powstałych w czasie eksploatacji. Na górnych częściach płata uwidocznione są łaty po przestrzelinach powstałych w czasie kampanii wrześniowej. Do produkcji użyto żywic epoksydowych i włókna szklanego.

Od wielu miesięcy koncepcja budziła ogromne emocje wśród sympatyków lotnictwa. Dziś samolot można podziwiać przed Pałacem Jabłonowskich w Dęblinie. Szkoła Orląt to już prawie 100 lat historii i tradycji, do której bez wątpienia nawiązuje PZL P.11c.

Poniżej kilka zdjęć z montażu repliki samolotu PZL P.11c w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych:Źródło: WSOSP Dęblin
comments powered by Disqus