Przejdź do treści
CASA C-295M o numerze bocznym 015 na płycie lotniska w Balicach zimą (fot. 8. Baza Lotnictwa Transportowego)
Źródło artykułu

Hat trick wojskowych lotników z Balic i wsparcie dla Turcji

W ciągu trzech dni wykonano trzy kolejne loty o statusie "Hospital". Na ratunek podczas tych akcji ruszyli piloci CASY z Balic. A było tak.

W dniu 7 lutego lotnicy 8. Bazy Lotnictwa Transportowego zrealizowali Akcję Serce. Kolejny w tym roku wylot odbywał się po trasie Kraków – Gdańsk – Katowice – Kraków. Start samolotu C-295 M CASA nastąpił zgodnie z otrzymanym zarządzeniem lotu o godzinie 7:17. Przewóz zespołu transplantacyjnego wraz z wyposażeniem specjalistycznym przebiegał bez zakłóceń. Po realizacji zdania załoga powróciła na lotnisko w Balicach o godzinie 15:40. Było to już 6 w tym roku zadanie, dzięki któremu osoba potrzebująca przeszczepu otrzymała szybką i ratującą życie pomoc. Baliccy lotnicy wiodą prym w ilości wykonywanych lotów w ramach Akcji Serce i wykonują największą ilość zadań lotniczych tego typu, spośród wszystkich jednostek Sił Powietrznych biorących udział w tym przedsięwzięciu. 

W dniu 8 lutego lotnicy 8. Bazy Lotnictwa Transportowego po raz siódmy od początku roku zrealizowali Akcję Serce. Tym razem start samolotu C-295 M CASA nastąpił o godzinie 5:00. Lot odbywał się po trasie Kraków – Wrocław – Gdańsk – Wrocław – Kraków. Realizacja Akcji przebiegła planowo i bez zakłóceń. Powrót załogi na lotnisko w Balicach miał miejsce o godzinie 12:05. Akcja Serce zrealizowana została na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

W dniu 9 lutego po raz ósmy w tym roku lotnicy z 8. BLTr wykonali zadanie lotnicze w ramach Akcji Serce. Załoga samolotu CASA C-295M o numerze bocznym 015 wraz z zespołem medycznym wystartowała po godz. 7 i wykonała lot na trasie Kraków – Bydgoszcz – Katowice - Kraków. Wykonanie zadania lotniczego przebiegło planowo i bez zakłóceń. Lądowanie samolotu na macierzystym lotnisku w Balicach miało miejsce po godzinie 12. Przelot i transport zespołu transplantacyjnego wraz z wyposażeniem specjalistycznym zostało wykonane na rzecz Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

C-130 Hercules z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego - załadunek (fot. DGRSZ)

Dodać należy, że w ostatnich dniach wojskowi lotnicy mają swój udział w niesieniu pomocy poszkodowanym podczas trzęsienia ziemi W Turcji. 8 lutego, z lotnisk w Katowicach i Wrocławiu wystartowały samoloty C-130 Hercules z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego, transportowały one niezbędny sprzęt medyczny. Na pokładzie Wojskowego B-737 z 1 Bazy Lotnictwa Transportowego, lecącego z Katowic do Gaziantep, znajdowali się wojskowi lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni oraz górnicy. Wojskowych medyków na lotnisku w Katowicach pożegnał Szef Zarządu Wojskowej Sluzby Zdrowia DGRSZ płk Rafal Pidek.

B737 z 1 Bazy Lotnictwa Transportowego - wojskowi lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni oraz górnicy wchodzą na pokład (fot. DGRSZ)
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony