Przejdź do treści
Grzegorz Młoczek z ŁKSL odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (fot. ŁKSL)
Źródło artykułu

Grzegorz Młoczek z ŁKSL odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi

W dniu 25 marca 2022 roku, w Sali Tradycji Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa odbyła się podniosła uroczystość uhonorowania naszego członka kol. Grzegorza Młoczka Złotym Krzyżem Zasługi nadanym Mu przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – Andrzeja Dudę.

O godzinie 11:00, w obecności najbliższej rodziny, Zarządu ŁKSL oraz członków Klubu, Stanisław Flakiewicz otworzył uroczystość witając zebranych gości, a w szczególności: I Wicewojewodę Łódzkiego – Karola Młynarczyka, który reprezentował najwyższe władze Województwa Łódzkiego, wyróżnionego odznaczeniem państwowym Grzegorza Młoczka oraz jego rodzinę: żonę Teresę, córkę Małgorzatę i wnuka Huberta, Prezesa naszego Klubu Andrzeja Amerskiego wraz z Zarządem Klubu, dyrektora Aeroklubu Łódzkiego – Zbigniewa Masłowskiego oraz przybyłych na uroczystość członków Klubu.

Po powitaniu nastąpiło odśpiewanie Hymnu Państwowego, po zakończeniu którego, prowadzący uroczystość poprosił Karola Młynarczyka – I Wicewojewodę Łódzkiego o udekorowanie Grzegorza Młoczka przyznanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi. Odznaczenie to jest nadawane na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej zgodnie z art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. oraz ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Wojewody Łódzkiego: Za zasługi w działalności na rzecz upowszechniania wiedzy o historii polskiego lotnictwa.

Więcej zdjęć z uroczystości odznaczenia Grzegorza Młoczka Złotym Krzyżem Zasługi na stronie www.lksl.pl

Grzegorz Młoczek przy szybowcu (fot. ŁKSL)

Grzegorz Młoczek przy szybowcu (fot. ŁKSL)

Grzegorz Młoczek urodził się 23 lutego 1943 roku w Łodzi.  Członkiem Aeroklubu Łódzkiego został w roku 1959. Jednak większość lotniczych szlifów szybowcowych zdobywał w Centralnej Szkole Szybowcowej AP w Lesznie pod czujnym okiem instruktora pilota Janusza Kolanowskiego. Oprócz pasji latania szybowcowego, od początku swą lotniczą pasję realizował także jako modelarz. W 2004 roku przystąpił do Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa, w którym od samego początku, realizował się, po dzień dzisiejszy, jako opiekun i krzewiciel pamięci o historii ludzi lotnictwa, tradycji i martyrologii miejsc związanych z tradycją lotnictwa. W szczególności poświęcił swe siły upamiętnieniu postaci kpt. pil. Jerzego Różańskiego.

Od 2010 roku do chwili obecnej prowadzi i odpowiada za Salę Tradycji Lotniczych przy Łódzkim Klubie Seniorów Lotnictwa, którą sam zaprojektował. Jego pasja lotnicza pozwoliła Mu poznać wielu znakomitych pilotów i modelarzy, dzięki czemu miłośnicy lotnictwa mogą – od 2019 roku – oglądać w Sali Tradycji, modele samolotów PZL-23 „Karaś”, PWS-26 czy P11 w skali 1:32, precyzyjnie wykonanych przez znamienitego pilota-modelarza Andrzeja Amera. Ogromną wiedzę z historii lotniczej, jaką posiada, wykorzystuje przy oprowadzaniu wycieczek odwiedzających Salę Tradycji Lotniczej oraz w prowadzeniu prelekcji dla młodzieży szkolnej. Z wykształcenia jest nauczycielem, dlatego sposób i metodyka przekazywania wiedzy jest na najwyższym poziomie, za co otrzymał w latach 2018-2019 listy pochwalne.

W latach 2014-2015 brał udział w międzypokoleniowym projekcie „Odlotowe wspomnienia dziadków i marzenia dzieci”, w którym przekazywał historie polskich lotników, ze szczególnym uwzględnieniem łódzkiego lotnictwa.

Jego zainteresowania wybiegają daleko poza lotnictwo. Podstawowym zajęciem, oprócz lotniczej pasji, jest wykonywanie renowacji oraz replik starej broni i oporządzenia z okresu wojen napoleońskich. Wykonane przez siebie eksponaty przekazał do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Pomaga grupom rekonstrukcyjnym z tego okresu. W Muzeum Oręża Polskiego w Krośniewicach przeprowadził konserwację militariów. Prelekcje na temat historii oręża polskiego cieszą się powodzeniem wśród młodzieży szkolnej i hobbystów zajmujących się militariami.

Za działalność na rzecz upamiętniania historii lotnictw, pracy z młodzieżą oraz działalności w Łódzkim Klubie Seniorów Lotnictwa został odznaczony w październiku 2009 roku Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju oraz w październiku 2010 roku Srebrnym Krzyżem Zasługi.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony