Gorący piątek na terenie Portu Lotniczego Lublin w Świdniku

Ćwiczenia na terenie Portu Lotniczego Lublin w Świdniku (fot. nadbuzanski.strazgraniczna.pl)

Na terenie lotniska zauważono podejrzany bagaż, w którym mogły znajdować się materiały wybuchowe. Po sprawdzeniu przez pirotechników, zdecydowano o jego neutralizacji. Wtedy wybuchł pożar, dlatego do akcji musiała wkroczyć lotniskowa straż pożarna.

Tak wyglądał scenariusz ćwiczeń, które w piątek przeprowadzono w Porcie Lotniczym Lublin.

Ponieważ zdarzenie miało miejsce obok budynku Lotniskowej Straży Ratowniczo-Gaśniczej oraz stacji paliw, w akcji wzięły udział wszystkie jednostki odpowiedzialne za codzienne utrzymywanie bezpieczeństwa, a także funkcjonariusze policji, którzy zabezpieczyli przyległy teren. W ćwiczeniach wykorzystano sprzęt specjalistyczny będący na wyposażeniu straży granicznej.

 
Ćwiczenia na terenie Portu Lotniczego Lublin w Świdniku (fot. nadbuzanski.strazgraniczna.pl)

Tylko w tym roku, już 13 razy pirotechnicy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej podejmowali działania w związku z pozostawionymi bez opieki bagażami. Takie zgłoszenia zawsze traktowane są jako potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa, co oznacza konieczność wprowadzenia odpowiednich procedur. Jednocześnie mundurowi podkreślają, że tego typu interwencje powodują zazwyczaj poważne utrudnienia i mogą mieć wpływ na opóźnienia lotów.

Źródło: swidnik.pl
comments powered by Disqus