Przejdź do treści
Flaga Polski na wysokości dwóch kilometrów (fot. kpr. Piotr "Kutek" Kut, OSWRiS)
Źródło artykułu

Flaga Polski na wysokości dwóch kilometrów

Skoczkowie spadochronowi z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w spektakularny sposób uczcili 104. rocznicę odzyskania niepodległości.

W dniu Święta Niepodległości (piątek, 11 listopada) żołnierze Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego w Poznaniu wykonali skok spadochronowy z wysokości 2000 metrów, rozpościerając ogromnych rozmiarów flagę Polski. Jej powierzchnia wyniosła 160 metrów kwadratowych.

Młodszy chorąży Krzysztof "Keny" Lewandowski i kapral Piotr "Kutek" Kut to doświadczeni skoczkowie. Pierwszy z nich ma na koncie ponad 3100 skoków, a drugi ponad 5000. Nie był to ich pierwszy skok z biało-czerwoną, ale pierwszy raz w takim duecie.

Skoki z flagami różnej wielkości wykonujemy na różnego rodzaju pokazach. W takim składzie z okazji Święta Niepodległości wyskoczyliśmy po raz pierwszy – mówi kpr. Kut.

Jak mówią żołnierze, do skoku przygotowywali się dzień wcześniej. Warunki atmosferyczne sprzyjały. 

Tego dnia panowało lekkie zachmurzenie. Podstawa chmur wynosiła 2100 m, a siła wiatru 5 m/s. Były to bardzo korzystne warunki do wykonania takiego skoku – dodaje mł. chor. Lewandowski.

Flaga Polski na wysokości dwóch kilometrów (fot. kpr. Piotr "Kutek" Kut, OSWRiS)2

Flaga Polski na wysokości dwóch kilometrów (fot. kpr. Piotr "Kutek" Kut, OSWRiS)

Bardzo ważnym elementem jeszcze przed wejściem do samolotu było złożenie flagi. W tym przedsięwzięciu brało udział 5 osób. Ponadto wymagającym elementem samego skoku było utrzymanie się kamerzysty w bezpiecznej odległości.

Musieliśmy lecieć blisko siebie, żeby wykonać odpowiednie zdjęcie i nagranie filmu. Skoczek lecący z flagą miał dużo większe opadanie, dlatego musiał brać na to poprawkę przy wykonywaniu każdego manewru – zauważa „Kutek”, którego zadaniem było nagranie filmu i wykonanie zdjęć.

Panowie nie ukrywają zadowolenia z akcji dla Niepodległej.

Jesteśmy zadowoleni z bezpiecznie wykonanego skoku i dokumentacji fotograficznej i filmowej, jaką udało się wykonać. Wszystko poszło zgodnie z planem – kończy "Keny".

Skoczkowie planują wykonać podobny skok 2 maja z okazji Święta Flagi RP.

ppor. Marlena Kuna/ 4SLSz

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony