Przejdź do treści
Europejskie Sympozjum Spadochronowe 2024 (fot. European Skydiving Symposium)
Źródło artykułu

Europejskie Sympozjum Spadochronowe 2024 za nami

Przez trzy dni, od 6 do 8 marca hotel „Warszawianka” w Jachrance stał się miejscem spotkania skydiverów z całego świata. To tam zorganizowano kolejną edycję Europejskiego Sympozjum Spadochronowego. SkyDive Warszawa Sekcja Spadochronowa Aeroklubu Warszawskiego opublikowała relację z tego wydarzenia, którą zamieszczamy poniżej.

Impreza ta ma już swoją renomę, z każdą edycją przyciągając coraz większą rzeszę skoczków chcących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa.

W tym roku  Sympozjum gościło ponad 700 uczestników, z czego ponad 40% było spoza granic naszego kraju. Jesteśmy dumni, że SkyDive Warszawa po raz kolejny przypadła rola współorganizatora tego wspaniałego wydarzenia.

Uczestnicy Sympozjum brali udział w wykładach prowadzonych przez ekspertów z całego świata. Wśród nich byli m.in.: Albert Berchtold, Jens Gronemeyer, Lesley Gale, Jan Klapka, Szymon Chełmicki, Brian Germain. Nie zabrakło także członków Sekcji Spadochronowej Aeroklubu Warszawskiego. Swoje wystąpienia mieli: Tomasz Witkowski – nasz instruktor, tandem pilot oraz pilot balonowy, który przybliżył uczestnikom kwestie związane z bezpiecznym wykonywaniem skoków z balonu oraz wspomniany już Szymon Chełmicki, wielokrotny rekordzista i członek kadry narodowej CFS, który w arcyciekawej prelekcji wyjaśniał co należy robić w przypadku splątania skoczków.

Europejskie Sympozjum Spadochronowe 2024 (fot. European Skydiving Symposium)2

Wielką niespodzianką dla wszystkich uczestników był udział w Sympozjum legendy spadochroniarstwa, założyciela UPT, nie bez podstaw nazywanego „ojcem skydivingu” – czyli samego Billa Bootha. Na jego patentach opiera się praktycznie całe współczesne spadochroniarstwo – wspomnimy tu tylko o systemie 3 kółek, wyrzucanym pilociku, tandemowym systemie SIGMA czy Skyhook RSL. Prelekcja Billa ściągnęła tłumy, a on sam głosami uczestników został uznany za najlepszego speakera tegorocznego Sympozjum.

Podczas przerw pomiędzy wykładami na uczestników czekało Expo – a na nim stanowiska firm spadochronowych, sklepów oferujących sprzęt i akcesoria skydivingowe. Można było również zanurzyć się w świat VR i wypróbować swoich sił na symulatorze lotu na czaszy spadochronowej – tu największym zainteresowaniem cieszyło się stoisko firmy Air-Pol, gdzie w wirtualnej rzeczywistości można było nie tylko poćwiczyć manewry na czaszy, ale również zmierzyć się z sytuacjami awaryjnymi, a nawet zasmakować symulacji swobodnego spadania.

Nie mogło zabraknąć stałego punktu programu – czyli  loterii sponsorskiej. Szczęśliwcy, których losy zostały wyciągnięte, otrzymywali m.in. vouchery na skoki i sprzęt spadochronowy czy bony zniżkowe.

Sympozjum to wyjątkowa okazja do spotkania w jednym miejscu całego, międzynarodowego środowiska spadochronowego. To możliwość wymiany doświadczeń, wspólnych rozmów i nawiązywania nowych kontaktów.

Kolejna edycja, w roku 2026 odbędzie się w Sewilli, a do grona współorganizatorów dołącza Skydive Spain. Więcej o kolejnej edycji imprezy na stronie European Skydiving Symposium.

Jesteśmy dumni, że impreza, której pomysłodawcą był Arek „Maya” Majewski, szef naszej strefy, tak wspaniale się rozwija.

Do zobaczenia w Hiszpanii za dwa lata!

Więcej zdjęć z Sympozjum na stronie skydive.waw.pl oraz na European Skydiving Symposium.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony