Eskpert PAŻP o dronach i PansaUTM podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Eskpert PAŻP o dronach i PansaUTM podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (fot. PAŻP)

Pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbył się panel pt. „Drony – obiecująca branża”, poświęcony rozwojowi technologii BSP, udziałowi dronów w różnych dziedzinach gospodarki oraz bieżącym i wymaganym regulacjom prawnym. W dyskusji udział wzięli specjaliści i działacze związani z rozwojem lotnictwa bezzałogowego w Polsce, w tym kierownik działu zarządzania operacjami bezzałogowych statków powietrznych Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Maciej Włodarczyk, pełnomocnik ministra infrastruktury ds. bezzałogowych statków powietrznych i programu CEDD Małgorzata Darowska, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson i przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak.

Przedstawiciel PAŻP Maciej Włodarczyk podsumował pierwsze trzy miesiące funkcjonowania przepisu dotyczącego wykonywania lotów dronów poza zasięgiem wzroku operator (BVLOS). Przypomnijmy, że regulacje te obowiązują od 31.01.2019 i umożliwiają wykonywanie lotów BVLOS poza wydzielonymi strefami dronami do 25kg i do wysokości 120m AGL.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej przyjmuje zgłoszenia na tego typu operacje oraz publikuje o nich depesze NOTAM. Inauguracyjny lot miał miejsce 13 lutego. Do tej pory dopuszczono 21 podmiotów do wykonywania operacji BVLOS, przy czym w 20 przypadkach były to loty szkolne, siedem podmiotów dopuszczono do wykonania lotów specjalistycznych, cztery do lotów automatycznych i dwa do lotów operacyjnych. Co warto podkreślić, jeden podmiot może być dopuszczony do wykonywania lotów w kilku kategoriach. Przedstawiciel PAŻP podsumował też, że ogółem publikowano 25 ostrzeżeń nawigacyjnych o rejonach lotów BSP BVLOS, a liczba operacji VLOS i BVLOS zgłaszanych do PAŻP stale rośnie.

W drugiej części panelu Maciej Włodarczyk opowiedział o trwających pracach nad systemem PansaUTM, który „ma być dla BSP tym, czym system ATM jest dla lotnictwa załogowego”.

PansaUTM ma umożliwiać ma szereg funkcjonalności: od rejestracji BSP po złożenie planu lotu aż do bieżącej niewerbalnej koordynacji ze służbami ruchu lotniczego.

„Zainteresowanie systemem PansaUTM podczas World ATM Congress 2019 w Madrycie pozwala nam wierzyć, że jest to produkt innowacyjny i jesteśmy w czołówce światowej”, zakończył ekspert PAŻP.

Źródło: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
comments powered by Disqus