Przejdź do treści
60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki (fot. Aeroklub Krakowski)
Źródło artykułu

Dziś rozpoczyna się 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki

Od czwartku do soboty (1113 maja) odbywać się będzie 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki, organizowany przez obchodzący w tym roku 95-lecie powstania Aeroklub Krakowski. 

Patronat Honorowy nad 60. edycją zawodów objął:

  • Kamil Bortniczuk – Minister Sportu i Turystyki,
  • Łukasz Kmita – Wojewoda Małopolski,
  • Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego,
  • Jerzy Makula – Prezes Aeroklubu Polskiego,
  • Tomasz Kosecki – Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie,
  • Grzegorz Biedroń – Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej,
  • Kraków Airport im. Jana Pawła II.

Otwarcie zawodów, konkurencję lądowań i zakończenie imprezy zaplanowano w podkrakowskim Pobiedniku Wielkim.

Już dziś o godzinie 20:30 nastąpi otwarcie zawodów. W piątek (12 maja) zaplanowano do południa pierwszą konkurencję nawigacyjną,  natomiast o godz. 16:00 odbędzie się konkurencja lądowań, najbardziej widowiskowa część zmagań dla Kibiców sportu samolotowego.

Jak poinformowała Gazeta Krakowska, swój udział w jubileuszowym Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki zgłosiło 20 pilotów, w tym jedna kobieta, Szwajcarka Esther Rimensberger. Aeroklub Krakowski reprezentować będzie sekstet: Paweł Gaudyn, Jerzy Markiewicz, Kamil Wieczorek, Marcin Wieczorek, Krzysztof Wieczorek i Michał Wieczorek, a Aeroklub Nowy Targ – Dariusz Lechowski. Na liście startujących są także m.in. Zbigniew Chrzaszcz, triumfator ubiegłorocznej edycji Marcin Skalik i zwycięzca z 2008 roku Krzysztof Skrętowicz (obaj Aeroklub Częstochowski) oraz Michał Bartler (Aeroklub Stalowowolski), który triumfował w zawodach w 2019 i 2021 roku.
 
W sobotę (13 maja) zaplanowana jest druga konkurencja nawigacyjna, natomiast o godz. 17:00 rozpocznie się uroczyste zakończenie imprezy w hangarze samolotowym.

Wszystkie rodziny z dziećmi organizatorzy serdecznie zapraszają do odwiedzenia Aeroklubu Krakowskiego w sobotę w godzinach 13:00-17:00.

Zaplanowaliśmy w przestrzeni między hangarami – samolotowym i szybowcowym wiele atrakcji m.in. prezentację modeli szybowców i samolotów organizowaną przez Sekcję Modelarską AK oraz stoisko partnerskie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie – zachęcają do przybycia na lotnisko w Pobiedniku Wielkim organizatorzy.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony