Drony na celowniku
Nieautoryzowane loty bezzałogowych statków powietrznych zagrażają bezpieczeństwu. Aby skuteczniej przeciwdziałać temu procederowi, ppor. mgr inż. Mateusz Kozdroń wykonał celownik rozszerzający funkcjonalność opracowanego w WAT Przenośnego Systemu do Przechwytywania Miniaturowych Bezzałogowych Statków Powietrznych (PSP-MBSP).
Projekt #młodegoinnoWATora został wyróżniony w konkursie o nagrodę Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
Według Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w 2023 roku dokonano ponad 600 tysięcy check-inów, które są obowiązkową procedurą informowania o zamiarze wykonania lotu bezzałogowcem w polskiej przestrzeni powietrznej. Nie wszystkie loty są autoryzowane. Często zdarza się też, że drony wlatują w strefy chronione, np. lotnisk czy infrastruktury krytycznej. Może to spowodować kolizję z samolotem lub budynkiem, sprowadzić niebezpieczeństwo, a nawet zostać potraktowane jako atak terrorystyczny.
Służby bezpieczeństwa obiektów szczególnie podatnych na takie zagrożenia muszą mieć możliwość obrony. Odpowiedzią na tę potrzebę jest właśnie system, który naukowcy z Instytutu Techniki Uzbrojenia Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa WAT opracowali w ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
Więcej o systemie naukowców WAT oraz jego rozszerzeniu wykonanym przez #młodegoinnoWATora przeczytasz na" promocja.wat.edu.pl/mlodziinnowatorzy/drony-na-celowniku/
Sebastian Jurek
Artykuł powstał w ramach cyklu #młodziinnoWATorzy, w którym prezentujemy projekty, prace naukowe i dyplomowe, nowoczesne rozwiązania ambitnych studentów Wojskowej Akademii Technicznej, dla których 100% to za mało.
Komentarze