Przejdź do treści
Źródło artykułu

Delegacja z DSP uczciła rocznicę śmierci Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury

11 września minęło 78 lat od tragicznego wypadku, w którym zginęli legendarni polscy lotnicy - Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura.

Przedstawiciele Dowództwa Sił Powietrznych złożyli z tej okazji kwiaty pod pomnikiem w miejscu katastrofy – zaolziańskim Cierlicku, na terenie Republiki Czeskiej.

W obchodach tej smutnej rocznicy uczestniczyli również: członkowie Wojskowego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalno „SWAT”, delegaci Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego i Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie, a także przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP oraz Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego.

Po uroczystościach pod pomnikiem polska delegacja przeniosła się do Domu Polskiego im. Żwirki i Wigury w Cierlicku, gdzie zwiedziła Salę Tradycji z interesującą wystawą poświęconą „polskim skrzydłom”.

Pilot Franciszek Żwirko i mechanik Stanisław Wigura 28 sierpnia 1932 r. wystartowali w prestiżowych Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w Berlinie. Lecieli samolotem RWD-6, którego współkonstruktorem był Wigura. Odnieśli spektakularne zwycięstwo pokonując 41 załóg z całej Europy.

Niespełna dwa tygodnie później - 11 września - wyruszyli na pokazy lotnicze do Pragi. Ten lot okazał się ostatnim. Lekki RWD-6 nie dał rady burzy. Spadł w okolicy czeskiego Cierlicka na porośnięte lasem wzgórze. Obaj lotnicy zostali pochowani w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach, ale miejsce gdzie zakończył się tragiczny lot, zwane odtąd Żwirowiskiem, zostało otoczone opieką zarówno miejscowej Polonii, jak i mieszkających w okolicy Czechów.

Anna Dab-Kostrzewska
Klub Sił Powietrznych

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony