Przejdź do treści
Źródło artykułu

Czy dobrostan załogi to bezpieczeństwo lotów? Weź udział w ankiecie dotyczącej pracy pilotów

TOZPLiN wraz z ETF, ECA i ENAA, przy merytorycznym wsparciu Uniwersytetu w Gandawie oraz finansowym zaangażowaniu Komisji Europejskiej, zachęca pilotów i pilotki oraz stewardessy i stewardów do udziału w krótkiej, 15 minutowej ankiecie dotyczącej ich warunków pracy i dobrostanu (well-being). 

Już dziesięć lat temu Uniwersytet w Gandawie (Belgia) opublikował przełomowe badanie, które rzuciło światło na nietypowe formy zatrudnienia pilotów i personelu pokładowego w całej Europie. Odbiło się ono szerokim echem, podnosząc świadomość decydentów w Unii Europejskiej na temat relacji pomiędzy typem zatrudnienia a m.in. wpływem na podejmowanie decyzji dotyczących bezpieczeństwa zarówno samolotu, jak i pasażerów.

Opracowanie Komisji Europejskiej: (LINK)   

Wyniki badań w 2014 r. pokazały, że 16% wszystkich pilotów uczestniczących w ankiecie było zatrudnionych na podstawie innych umów niż umowy o pracę, z czego aż 84% pracowało w tanich liniach lotniczych. Odkrycie to ujawniło prawdę dotyczącą negatywnych praktyk zatrudniania w liniach lotniczych. 

Obecna edycja chce zbadać co i czy się zmieniło na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia. Dzięki temu, za pomocą przekazanych danych uda się: · 


  • zwrócić uwagę na zmiany w zatrudnieniu w lotnictwie, w tym trendy w zakresie samozatrudnienia i praktyki związane z płatnością za lot; 
  • ocenić trwały wpływ Covid-19 na warunki pracy i politykę linii lotniczych; 
  • zbadać, jak zatrudnienie wpływa na samopoczucie załogi, bezpieczeństwo i integralność operacyjną; 
  • zidentyfikować potrzebne zmian legislacyjnych w celu wsparcia zrównoważonego i przejrzystego środowiska zatrudnienia w lotnictwie.

Może to być bardzo ważny krok do zmiany na lepsze warunków pracy nie tylko w branży lotniczej. 


Wersja dla cabin crew: (LINK)   

Wersja dla pilotów: (LINK

Czas na wypełnienie ankiet został przedłużony do 6 grudnia 2024 r. 


Nowoczesne związki zawodowe 

Związki Zawodowe takie jak TOZPLiN istnieją po to, by reprezentować pracowników, stać na straży ich praw oraz negocjować w ich imieniu lepsze warunki pracy. Co więcej, mają szereg uprawnień wynikających z Ustawy o związkach zawodowych. Wolność zrzeszania sprawia, że członkiem związku zawodowego może zostać każdy pracownik, a także każdy kto wykonuje pracę zarobkową. Wyłączeni są emeryci, renciści, bezrobotni, wolontariusze, stażyści ani inne osoby, które świadczą osobiście pracę bez wynagrodzenia. Od 2023 r. możliwe jest odliczenie składki na związki zawodowe od podatku dochodowego. Co mogą związki zawodowe: 


  • Kontrolują zwolnienia – zwłaszcza te dyscyplinarne i grupowe; 
  • Mają wpływ na zmiany w regulaminie pracy; 
  • Mają wpływ na działanie funduszu socjalnego; 
  • Mogą interweniować w indywidualnych sprawach pracowniczych –zwłaszcza w przypadku wymierzonych kar czy dyskryminacji; 
  • Mają prawo do informacji o stanie firmy – a informacje te mogą posłużyć w negocjacjach z pracodawcą; 
  • Mogą działać na rzecz zmian – m.in. w funkcjonowaniu firmy w sprawach dotyczących zbiorowych interesów i praw pracowników.
  • Dlatego nowoczesne i silne związki zawodowe to najtańsze i najlepsze ubezpieczenie uczciwych i bezpiecznych warunków pracy. 

Terenowa Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze Personelu Lotniczego i Naziemnego (dalej: TOZPLiN) jest nowoczesną organizacją związkową personelu pokładowego i lotniczego. Jej celem jest stworzenie silnego ogólnokrajowego związku zawodowego mającego za zadanie godne reprezentowanie praw pracowników branży. TOZPLiN opowiada się za zrównoważonym rozwojem lotnictwa cywilnego, który bez silnego głosu załóg nie jest możliwy. Jego celem jest tworzenie nowoczesnej organizacji, zrzeszającej profesjonalistów pracujących w sektorze lotnictwa cywilnego oraz podejmowanie skutecznych działań w zakresie wdrażania projektów promujących godne warunki pracy i bezpieczeństwo. Do współpracy zaprasza pilotki i pilotów oraz stewardessy i stewardów wszystkich linii lotniczych, świadczących pracę w oparciu o umowy lub kontrakty „B2B”. 

TOZPLiN aktywnie współpracuje z partnerami społecznymi w Polsce i zagranicą takimi jak: 

•    Krajowa Sekcja Pracowników Transportu Lotniczego i Obsługi Lotniskowej (KSPTLiOL), 
•    Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF) wraz z jej europejską organizacją ETF, 
•    Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), 
•    Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO).

FB: https://www.facebook.com/ZmieniamyLotnictwo 
IG: https://www.instagram.com/razemdlalotnictwa/ 
LIN: https://www.linkedin.com/company/inicjatywa-pracownik%C3%B3w-bran%C5%BCy-lotniczej/ 
www: https://razemdlalotnictwa.pl/
 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony