Przejdź do treści
Przegląd Lotniczy 05/2023
Źródło artykułu

Czerwcowy Przegląd Lotniczy już sprzedaży

Czerwcowy Przegląd Lotniczy już w e-kiosku oraz w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W czerwcowym numerze "Przeglądu Lotniczego" polecamy:

Łukasz Czepiela i jego Dubai Carbon Cub
Do wyczynu potrzeba pilota i samolotu. Co Łukasz i Mike Patey zrobili z seryjnego Carbon Cuba, przechodzi pojęcie... O ciekawostkach technicznych, ale i trickach pilotażowych oraz samym wydarzeniu jakim było lądowanie na helipadzie zawieszonym 212 metrów nad ziemią opowiada jego bohater, a odlotowe zdjęcia Andrzeja Rutkowskiego dokumentują specjalny pokaz dla Czytelników PLAR.

Inna masa – inny samolot
Przeładowany samolot zmienia na gorsze swoje osiągi – Krzysztof Krawcewicz przypominając prawa Mechaniki Lotu podaje czego pilot powinien się spodziewać na wypadek gdyby zdarzyło mu się przekroczyć masę dopuszczalną do startu - o ile pogorszą się osiągi, i czy ograniczenia podane w instrukcji nas jeszcze chronią.

W tym numerze „Przeglądu Lotniczego” króluje ewidentnie liczba „60”:

Kolorowe skrzydła nad Polską
60 lat latają już na polskim niebie „Papugi”, czyli samoloty pomiarowe do sprawdzania pomocy nawigacyjnych - ich historię zebrał i opisał Tomasz Ossowski.

Muzeum na lotnisku i lotnisko w muzeum
60. letnią historię Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, położonego na pierwszym lotnisku wojskowym II Rzeczypospolitej przypomina Oliwia Bonarek.

Jubileuszowy Lot
60. edycja najstarszych zawodów samolotowych w Polsce, czyli Lotu Południowo- Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki, znalazła należytą oprawę i przyniosła zawodnikom wiele emocji. Relacja Marcina Wieczorka.

Friedrichshafen ‘23 – sukces z przeszkodami
Wrażenia Marcina Wiśniewskiego po kilku dniach wędrówek po halach największej europejskiej imprezy lotniczej, który próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie dokąd zmierza dziś General Aviation.

Się lata – wzdłuż Wielkiej Brytanii
Wyprawa z Polski samolotem na wyspy brytyjskie to duże wyzwanie, ale wynająć samolot pod Londynem i polecieć do Szkocji to bardzo rozwijające i ciekawe doświadczenie lotnicze, i jak przekonuje Filip Modrzejewski, warte podjęcia.

Dwie historie
Tematem tegorocznych „rzepakowych” impresji fotograficznych Andrzeja Rutkowskiego są historyczne samoloty RWD-8 i Tiger Moth, sfotografowane w plenerach o bogatej lotniczej przeszłości.

Felietony:
• Jarosława Czaplickiego – wspomnienie pewnej wyprawy polskich pilotów na gościnne występy na Sycylię, nigdy wcześniej nie spisane fakty sprzed 30 lat, a ich uczestnicy są ukryci pod imionami i przezwiskami
• Piotra Długiewicza, który ujawnia tajemnicę firmy Cirrus, tak wielką, że aż nie możemy tego opublikować w sieci – tylko w wydaniu papierowym, żeby jej nikt nie poznał.

Zapraszamy do lektury!

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony