Przejdź do treści
Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej

Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ma już 4 lata

Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC – Aeronautical Rescue Coordination Centre) ma już 4 lata. Powołano go do życia 25 stycznia 2018 roku.

Jest to główny ośrodek koordynujący wszystkie akcje podejmowane przez Służbę Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ASAR, należący do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych im gen. B. Kwiatkowskiego, w skład którego wchodzą dwa podośrodki wojskowe: ARSC w Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwie Komponentu Powietrznego w Warszawie i Centrum Operacji Morskich – Dowództwie Komponentu Morskiego w Gdyni.

ARCC to profesjonalny zespół doświadczonych koordynatorów, którzy pełnią dyżury w systemie ciągłym, nieustannie weryfikując odbierane sygnały niebezpieczeństwa w FIR EPWW. Personel operacyjny ośrodka składa się zarówno z cywilnych kontrolerów ruchu lotniczego, jak i doświadczonych specjalistów wojskowych z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych im gen. B. Kwiatkowskiego.

Przez  cztery lata funkcjonowania ośrodka, doszło do 456 akcji w zakresie koordynacji działań poszukiwawczo-ratowniczych (w tym zdarzenia nielotnicze + akcje ćwiczebne) oraz 170 przypadków użycia lotniczych sił i środków służby ASAR. Jako SPOC Polska odebrano 636 depesz systemu satelitarnego COSPAS-SARSAT, z których 18 sygnałów okazało się realnymi sygnałami zagrożenia, wymagającymi podjęcia i koordynacji działań ratowniczych. Opracowano i wysłano 5080  informacji o testach nadajników awaryjnych.

Personel ARCC zaangażowany był w wyjaśnienie 918 sytuacji związanych z niezamkniętym przez pilotów planem lotu (w samym roku 2021 było to 405 sytuacji). Ośrodek koordynował także udział służby ASAR w corocznych ćwiczeniach RENEGADE/SAREX, a także wszystkie loty wspierające siły Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – TOPR w sezonie zimowym, w tym m.in. 7 misji ratujących życie i zdrowie tatrzańskich turystów, 13 lotów treningowych i 2 loty techniczne.

Całemu personelowi ośrodka ARCC dziękujemy za zaangażowanie i poświęcenie – to dzięki Wam służba ASAR jest tak skuteczna w ratowaniu życia i zdrowia. Życzymy rozwoju i kolejnych sukcesów, na najbliższe (co najmniej) sto lat!  

FacebookTwitterWykop

Czytaj więcej

lotnictwo komunikacyjne
Podczas praktyk uczą cię, żebyś na daną sytuację miał przygotowane różne plany działania. Instruktor podaje jakiś przykład i pyta: „Jaki ma pan/pani plan na to?”. Odpowiadasz, że zrobisz to i to. I on wtedy mówi: „To całkiem niezły plan, ale co, jeśli tego nie da...
lotnictwo GA
Zapraszamy do lektury kolejnego odcinka cyklu „Lotniska/lądowiska GA warte odwiedzenia", w którym przedstawiamy interesujące obiekty lotnicze naszego kraju, nie zawsze szerzej znane środowisku lotniczemu.
lotnictwo GA
Firma Westwings zgodnie z zamierzeniami uruchomiła pod koniec 2021 roku swój pierwszy klub pilota w Polsce, oferując pilotom z licencją dostęp do wynajmu samolotów Piper Warrior II bazowanych w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica. Założyciel firmy Michał Zienkiewicz prezentuje...
lotnictwo GA
W ostatnich dniach ukazały się zmiany AIP AIRAC AMDT 251, MIL AIRAC AMDT 142, VFR AIP AIRAC AMDT 153.

Nasze strony