Ćwiczenia Logical Decision 2012

Logical Decision (naszywka)

Szesnastu żołnierzy wraz ze śmigłowcem Mi-17 z 7. eskadry działań specjalnych (pododdział 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu) bierze udział w międzynarodowych ćwiczeniach Logical Decision 2012, które odbywają się od 3 do 14 wrześniana Węgrzech w bazie Szolnok. To pierwsze międzynarodowe ćwiczenia 7.eds

Baza Lotnicza w Szolnok ma tradycje lotnicze sięgające początków II wojny światowej. Obecnie stacjonują w niej trzy eskadry: samolotów szkolenia podstawowego Jak 52, śmigłowców Mi-8 Hip oraz Mi-17 Hip E oraz szturmowych śmigłowców Mi-24.

Pierwsze ćwiczenia z serii Logical Decision odbyły się w 2006 roku, a obecnie to już 6 tego rodzaju spotkanie w międzynarodowym gronie. W LD12 uczestniczą oprócz żołnierzy państwa-gospodarza załogi z Polski i Słowacji na śmigłowcach Mi-17, a także Macedończycy z dwoma śmigłowcami Mi-17 i jednym Mi-24. Ćwiczenia mają na celu zacieśnienie współpracy między personelem latającym rożnych państw, doskonalenie znajpomości procedur NATO, wymianę doświadczeń, a także współudział w planowaniu misji lotniczych na rożnych szczeblach dowodzenia.

Planowane jest współdziałanie załóg z pododdziałami piechoty i wojsk specjalnych z Węgier i Macedonii oraz tzw. cross fligts, czyli loty międzynarodowych (mieszanych) załóg.

Polska delegacja, składająca się z najbardziej doświadczonych członków personelu latającego, personelu SIL oraz oficerów sztabu, ma w planie loty w różnych ugrupowaniach, akcje bezpośrednie, loty na rozpoznanie specjalne oraz transport wojsk, także w nocy, z wykorzystaniem gogli noktowizyjnych.

Zadania lotnikom stawiane są przez międzynarodowy sztab, w skład którego włączeni zostali oficerowie z Polski. Doświadczenia zdobyte za granicą będą procentować w przyszłości. Personel 7 eskadry działań specjalnych czeka ważne zadanie międzynarodowe związane z zobowiązaniami sojuszniczymi Wojsk Specjalnych.

Oficer 7. eds

Źródło: Siły Powietrzne
comments powered by Disqus