Certyfikacja OSL
Komunikat w sprawie certyfikacji ośrodków i innych organizacji szkolenia lotniczego oraz zasad prowadzenia dokumentacji tych podmiotów.
Zgodnie z art. 160 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 94 ust. 3 zdanie drugie ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze (Dz. U. z 2006 r. NR 100, poz. 696, z późn. zm.), podjęcie i wykonywanie działalności w lotnictwie cywilnym, w zakresie szkolenia personelu lotniczego w celu uzyskania licencji i świadectw kwalifikacji oraz wpisywanych do nich dodatkowych uprawnień, wymaga uzyskania certyfikatu.
Zgodnie z § 9 ust. 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2003 r. w sprawie licencjonowania personelu lotniczego (Dz. U. Nr 165, poz. 1603, z późn. zm.), szkolenie lotnicze prowadzi się w ośrodku szkolenia lotniczego, który jest samodzielną organizacją lotniczą albo w ośrodku szkolenia lotniczego stanowiącym cześć składową innego podmiotu.
Zgodnie z § 9 ust. 5 ww. rozporządzenia, szkolenie lotnicze niezarobkowe prowadzi się w organizacjach lotniczych1, które nie są ośrodkami szkolenia lotniczego, w zakresie szkolenia prowadzą statutową działalność niezarobkową wyłącznie dla swoich członków, a takie szkolenie prowadzone jest w ograniczonym zakresie (do poziomu licencji PPL).
Z § 10 ww. rozporządzenia wynika, że ośrodki szkolenia lotniczego oraz organizacje szkolenia niezarobkowego, mogą prowadzić szkolenie lotnicze tylko w zakresie objętym posiadanym certyfikatem i tylko w okresie jego ważności. Dodatkowo w myśl § 11 ww. rozporządzenia, szkolenie lotnicze w ośrodku szkolenia lotniczego oraz organizacji szkolenia niezarobkowego musi być prowadzone zgodnie z zatwierdzonymi przez Prezesa ULC do użytku w tym ośrodku albo w tej organizacji i wprowadzonymi w życie instrukcjami wykonawczymi oraz dokumentami regulaminowymi.
Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, że prowadzenie działalności szkoleniowej w lotnictwie cywilnym w ramach ośrodka szkolenia lotniczego oraz organizacji szkolenia niezarobkowego wymaga uzyskania oddzielnego certyfikatu tak dla ośrodka jak i dla organizacji. Dodatkowo wydanie certyfikatu poprzedzone jest procesem certyfikacji w ramach którego m. in. zatwierdzeniu podlegają instrukcje wykonawcze i dokumenty regulaminowe opracowane dla ośrodka albo dla organizacji. Zarówno ośrodek szkolenia lotniczego jak i organizacja szkolenia niezarobkowego działają na odrębnych certyfikatach i posiadają pakiet odrębnej, zatwierdzonej dokumentacji szkoleniowej. Na chwilę obecną przepisy prawa nie przewidują możliwości prowadzenia przez podmiot posiadający certyfikat ośrodka szkolenia lotniczego jednocześnie działalności w ramach organizacji szkolenia niezarobkowego bez przeprowadzenia certyfikacji takiej działalności i wydania certyfikatu dla organizacji.
Mając powyższe na uwadze Urząd Lotnictwa Cywilnego informuje, że podjęte zostały działania zmierzające do bieżącego uporządkowania istniejącego stanu rzeczy wśród tych podmiotów, które prowadzą częściowo działalność jako ośrodek, a częściowo jako organizacja bez posiadania odrębnych certyfikatów na taką działalność i bez odrębnie zatwierdzonej dokumentacji dla każdego rodzaju działalności. W ramach prowadzonych okresowych i doraźnych kontroli weryfikowane będą posiadane przez podmioty certyfikaty oraz widniejący w nich zakres prowadzonych szkoleń, jak również posiadana dokumentacja ośrodka, tak aby doprowadzić do stanu zgodnego z obowiązującymi przepisami i zapewnić działanie ośrodków i organizacji na osobnych certyfikatach.
Zachęca się podmioty posiadające już certyfikaty na prowadzenie działalności szkoleniowej w lotnictwie cywilnym do samodzielnego dokonania stosownej weryfikacji i wystąpienie do Urzędu z wnioskiem o wydanie osobnych certyfikatów jeśli okaże się, że posiadacz certyfikatu ośrodka szkolenia lotniczego funkcjonuje również jako organizacja szkolenia niezarobkowego.
Jednocześnie podmioty, które będą ubiegać się w uzyskanie certyfikatu na prowadzenie działalności szkoleniowej powinny we wnioskach certyfikacyjnych wyraźnie zaznaczać czy ubiegają się o certyfikat ośrodka szkolenia lotniczego czy też organizacji lotniczej prowadzącej szkolenie niezarobkowe. Wnioski te powinny również wyraźnie wskazywać zakres planowanego szkolenia lotniczego, tak aby jednoznacznym było o co ubiega się dany podmiot.
1 Dalej jako „organizacje szkolenia niezarobkowego”.
Komentarze