Centralny Port Lotniczy w Obicach tematem Studia Politycznego

Wizualizacja terminala lotniska w Obicach pod Kielcami (fot. plksa.eu)

Goście Studia Politycznego Radia Kielce rozmawiali o szansach utworzenia Centralnego Portu Lotniczego w Obicach koło Kielc. Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski po zakończeniu wizyty w Chinach poinformował, że Polska chce współpracować z Chinami przy budowie takiego portu.

Poseł PiS Marek Kwitek powiedział, że jeśli zostałby on zlokalizowany w Obicach, byłaby to szansa na rozwój całego województwa. Jak podkreślił, dla tej sprawy powinien zostać stworzony dobry klimat polityczny. "Chińczycy są zainteresowani inwestowaniem w Polsce. Mają doświadczenie w tym zakresie. Ponieważ nie ma jeszcze sprecyzowanej lokalizacji portu, wszyscy powinni podjąć takie działania, aby powstał u nas. Oznacza to także rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej" - stwierdził poseł.

Poseł Marzena Okła- Drewnowicz z PO zapewniła, że będzie trzymać kciuki, aby rząd wybrał Obice. Ma jednak wątpliwości, że taka decyzja zostanie podjęta. Jej zdaniem brana jest pod uwagę inna lokalizacja. "Sam minister Waszczykowski sugerował, że port może powstać między Łodzią i Warszawą. Może jednak się uda, kibicuję" - powiedział poseł.

Podobnie uważa wiceprezes PSL, marszałek województwa Adam Jarubas. "Rozwiązanie na pewno korzystne dla regionu. Jestem jednak sceptyczny. Decydujące w tej sprawie bedzie stanowisko i ewentualne wsparcie rządu" - uważa Adam Jarubas. Przypomina, że pomysł budowy lotniska w Obicach funkcjonuje od dawna i co pewien czas się zmienia. "Początkowo miał to być port regionalny, potem miało dojść cargo, teraz mówimy o porcie centralnym" - wylicza marszałek.

Czytaj całość artykułu na stronie www.radio.kielce.pl

Źródło: Polskie Radio
comments powered by Disqus