Przejdź do treści
Port Lotniczy Bydgoszcz (fot. plb.pl)
Źródło artykułu

Bydgoskie lotnisko podsumowało rok pandemii

Port Lotniczy Bydgoszcz SA zakończył wyjątkowo trudny dla branży rok. Z powodu pandemii znacznie mniejsza liczba Podróżnych. Jednak pomimo tego pojawiły się nowe kierunki i inwestycje, realizowane mimo trudności. Pierwszy kwartał nowego roku nadal zapowiada się bardzo dynamicznie.

Przez ostatnie lata Port Lotniczy Bydgoszcz utrzymywał stabilne i sukcesywne wzrosty wyników, z realnym planem odprawienia niemal pół miliona podróżnych w roku 2020, co potwierdzały dobre wyniki stycznia i lutego. Niestety rządowe rozporządzenie wstrzymujące ruch lotniczy nad Polską na ponad 100 dni, jak i kolejne miesiące z mocnymi restrykcjami w podróżach, uderzyły w statystyki i zniwelowały plany portu. W całym 2020 roku lotnisko obsłużyło 127 959 Pasażerów, czyli 69,9% mniej, niż w roku 2019. W grudniu ubiegłego roku z bydgoskiego portu skorzystało 2841 Podróżnych. W roku 2020 zrealizowane zostały 6920 operacje lotnicze, czyli 37,8% mniej, niż w 2019. W grudniu ubiegłego roku odbyło się 126 lądowań i startów.

– To był wyjątkowo trudny rok dla portów lotniczych, przewoźników, całej branży lotniczej, turystycznej i hotelarskiej. – mówi Tomasz Moraczewski, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz SA – Ubiegły rok był nieprzewidywalny i dynamiczny na niespotykaną dotąd skalę. W obliczu obostrzeń w podróżowaniu i niepewnej sytuacji, przewoźnicy zmuszeni byli zawieszać rejsy. Pomimo tego, nasze lotnisko cały czas utrzymywało gotowość operacyjną, obsługując statki wojskowe, medyczne, cargo, rejsy specjalne, loty szkoleniowe, czy samoloty serwisowane przez WZL-2, PWL. Staraliśmy się reagować elastycznie na zmieniającą się sytuację, wdrażać rozwiązania dywersyfikujące przychody i minimalizujące koszty Spółki. Dzięki temu oraz ogromnemu zaangażowaniu i zrozumieniu całego zespołu pracowników Spółki, mimo trudności, udało się nam zrealizować istotne przedsięwzięcia. Od stycznia 2020 lotniskowe służby informacji powietrznej AFIS rozpoczęły pracę w ramach wyznaczenia Ministerstwa Infrastruktury, dzięki czemu zwiększyliśmy elastyczność pracy portu i zoptymalizowaliśmy koszty. W okresie letnim zakończyliśmy gruntowną modernizację parkingu, zmieniając całkowicie system obsługi płatności, umożliwiając dokonywanie rezerwacji online. Powitaliśmy też nowe kierunki na płycie naszego lotniska.

W roku 2020, mimo ograniczeń w ruchu, z regionalnego portu uruchomiono nowe połączenia. Już styczniu mogliśmy skorzystać z rejsów czarterowych do Tel Aviwu. W okresie letnim PLL LOT realizował z bydgoskiego lotniska rejsy do Zadaru i Zakynthos, cieszące się dużym zainteresowaniem Podróżnych. W sierpniu wystartowały sezonowe loty Ryanair do Edynburga w Szkocji, kierunku wyczekiwanego przez Pasażerów bydgoskiego lotniska. W maju w Porcie Lotniczym Bydgoszcz miały miejsce lądowania jednego z największych na świecie samolotów transportowych Ił-76, z dostawą artykułów sanitarnych z Chin.

Trudno dziś przewidzieć, jaki będzie rok 2021, ze względu na wciąż zmieniające się okoliczności. – mówi Tomasz Moraczewski. – Podejmowanie długofalowych, strategicznych decyzji w obliczu tylu niewiadomych stanowi ogromne ryzyko, dlatego staramy się działać elastycznie. Jesteśmy przygotowani do powrotu Pasażerów, wdrożone są wysokie standardy sanitarne i bezpieczeństwa. Zarówno przewoźnicy rejsowi, jak i touroperatorzy, są zainteresowani kontynuowaniem swej oferty lotów z Bydgoszczy. Wszystko zależy jednak od tego, jak szybko zapanujemy nad pandemią. Pracujemy również nad nowymi strategicznymi celami lotniska, które będą dywersyfikowały nasze przychody, a także rozwijały nasz region.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony