Budowa terminalu cargo na rzeszowskim lotnisku ruszy w przyszłym roku

Waimea Cargo Terminal - wizualizacja front (fot. Waimea Holding)

Budowa terminala cargo w podrzeszowskiej Jasionce rozpocznie się już w przyszłym roku. Za inwestycję odpowiadać będzie prywatny inwestor Waimea Holding, który sfinansuje ją z własnych środków. Budowa nowoczesnego terminalu cargo jest kolejnym krokiem, umożliwiającym uruchomienie tu w przyszłości połączenia cargo między Rzeszowem a Miami.

Nowoczesny obiekt Waimea Cargo Terminal Rzeszów-Jasionka o powierzchni  5 310  mkw. powstanie na 2 hektarowej działce położonej na terenie międzynarodowego Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Ważnym atutem projektu jest jego lokalizacja przy drodze dojazdowej do podrzeszowskiego lotniska w Jasionce nr 869. Droga wojewódzka nr 869 (Jasionka – Rudna Mała) do  końca 2015 roku ma zostać rozbudowana tak, że będzie biegła równolegle do A4 i połączy Węzeł Rzeszów Zachód i Węzeł Jasionka, umożliwiając łatwiejszy i bezkolizyjny dojazd z A4 i S19 do lotniska.


Waimea Cargo Terminal - widok z góry (fot. Waimea Holding)

Multimodalny obiekt Waimea Cargo Terminal Rzeszów-Jasionka będzie spełniał wszystkie wymagania niezbędne do organizacji przeładunku. Usługi na terminalu wykonywane w oparciu o najwyższe standardy uwzględnią indywidualne potrzeby uczestników procesu lotniczego transportu towarowego. Zakres usług będzie obejmował pełną obsługę wszystkich rodzajów towarów, w tym przesyłek niebezpiecznych, wartościowych, przesyłek łatwopsujących się oraz o nietypowych gabarytach. Magazyn cargo wyposażony zostanie m.in. w urządzenie rentgenowskie do kontroli bezpieczeństwa przesyłek, w przyszłości ma się tu również pojawić opcja przeładunku towaru na transport kolejowy.


Waimea Cargo Terminal - wizualizacja (fot. Waimea Holding)

Inwestycja wpisuje się w program aktywizacji terenów około lotniskowych i rozszerzenia usług na lotnisku w Rzeszowie. Na przełomie roku zostanie wybrany generalny wykonawca inwestycji i rozpocznie się budowa terminala, którego otwarcie zaplanowano na przełomie II i III kwartału 2016 roku.

W całym 2014 roku z podrzeszowskiej Jasionki udało się odprawić 118 tys. 490 kg frachtu. Daje to imponujący wzrost na poziomie 94 proc. w stosunku do roku wcześniejszego. Poprawa infrastruktury cargo w tym przypadku wydaje się więc niezbędna. Tym bardziej, że wkrótce planowane jest tu uruchomienie połączenia towarowego Rzeszów-Miami. Zdaniem ekspertów port ma potencjał, by stać się znaczącym w tej części Europy lotniskiem, skąd towary byłyby wożone do Stanów Zjednoczonych.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl
comments powered by Disqus