Przejdź do treści
Samolot F-16 (fot. Bartosz Bera)
Źródło artykułu

Bomby z Nitro-Chemu dla polskich F-16

Zakłady Chemiczne Nitro-Chem razem z firmą RWM Italia chcą produkować bomby lotnicze do polskich myśliwców F-16. Spółka należąca do PGZ podpisała w tej sprawie list intencyjny z przedsiębiorstwem, które wchodzi w skład grupy Rheinmetall Defence, znanego na świecie producenta uzbrojenia lotniczego. Plany zakładają m.in. eksport bomb, które mają być wytwarzane w Bydgoszczy.

Krzysztof Kozłowski, prezes Zakładów Chemicznych Nitro-Chem S.A. z Bydgoszczy oraz Fabio Sgarzi z RWM Italia podpisali w Warszawie list intencyjny dotyczący współpracy. Zakłada ona uruchomienie w Polsce produkcji bomb lotniczych Mk-82, w które są uzbrojone m.in. samoloty wielozadaniowe F-16. – Dzięki temu nasza armia będzie bardziej niezależna od dostawców zewnętrznych. Mamy nadzieję, że nasze wyroby będą dostarczane również do innych państw Europy Środkowej – zapowiedział prezes polskiej firmy. Aby tak się stało wyprodukowane w Bydgoszczy bomby będą musiały przejść proces certyfikacji.

W liście intencyjnym przedstawiono plan działań, które umożliwią rozpoczęcie produkcji Mk-82. Włosi będą dostarczać korpusy bomb, które w Nitro-Chem będą elaborowane, czyli zapełniane materiałem wybuchowym. Przeprowadzenie tej fazy montażu w Bydgoszczy pozwoli uniknąć kosztownego transportu bomb z zagranicy. Prezesi zapowiadają, że produkcja Mk-82 ma ruszyć w Polsce najwcześniej za pół roku.

Prezes Kozłowski nie wykluczył, że w przyszłości współpraca Nitro-Chemu z RWM Italia zostanie rozszerzona na inne typy bomb z rodziny Mk-80. Jak wyjaśnił, na początek wybrano wersję Mk-82, bo jest ona najpopularniejsza i najłatwiejsza do sprzedania.

Mk-82 to niekierowana bomba odłamkowo-burząca, która ma masę nominalną 227 kg (500 funtów). Jej stalowy korpus wypełniony jest materiałem wybuchowym tritonal, czyli mieszaniną trotylu (80%) i proszku aluminiowego (20%). Mk-82 zawiera go 87 kg.

Bomba wykorzystywana jest również w precyzyjnym uzbrojeniu jako głowica bojowa. Wtedy wzrasta jej masa, gdyż montowane jest dodatkowe wyposażenie. Mk-82 po otrzymaniu stateczników (stałe lub składane) oraz laserowej głowicy naprowadzającej staje się kierowaną bombą GBU-12 Paveway I/II. Natomiast z zestawem ogonowym oraz układem naprowadzania inercyjnego INS i odbiornikiem GPS przekształca się we wspólną amunicję ataku bezpośredniego (Joint Direct Attack Munition), GBU-38 JDAM.

Mk-82 może być też używana z różnymi zapalnikami i systemami spowalniającymi opadanie. Jedną z wersji jest Mk-82 SnakeEye, przeznaczona do zrzutów z małej wysokości.

Zakłady Nitro-Chem specjalizują się w produkcji amunicji artyleryjskiej i czołgowej, materiałów wybuchowych, bomb lotniczych i min przeciwpancernych.

RWM Italia produkuje głównie uzbrojenie lotnicze, w tym bomby z rodziny Mk-80, głowice bojowe i systemy przeciwminowe.

Bomba Mk-82 jest jednym z podstawowych systemów uzbrojenia samolotów bojowych, w tym polskich jastrzębi.

Tadeusz Wróbel

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony