Przejdź do treści
Źródło artykułu

"Bocian nad Tatrami" przyleciał do Nowego Targu

"Bocian nad Tatrami - historia szybowcowego rekordu wysokości lotu" - film produkcji Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie święci triumfy przed podhalańską publicznością! Dzięki kooperacji dęblińskiej instytucji z Aeroklubem Nowy Targ oraz Urzędem Miasta Nowy Targ zorganizowano 21 stycznia br. seans w wypełnionej publicznością sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury. To była prawdziwa filmowa, lotnicza i historyczna uczta.

Projekcja wzbudziła niekłamane wzruszenia widzów i zaprezentowała piękno szybownictwa w najlepszym wydaniu. Gośćmi wieczoru byli jeden z bohaterów wyczynu sprzed lat i główny narrator filmu – Jan Tarczoń; wielokrotny szybowcowy mistrz Polski, Europy i Świata – Sebastian Kawa, który opisał między innymi swoje przeżycia z lotu falowego nad himalajską Annapurną; Robert Koprowski z Aeroklubu Nowy Targ, który razem z zastępcą dyrektora Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Jakubem Mitkiem prowadził spotkanie. Nie sposób opowiedzieć wszystkich, arcyinteresujacych treści, które usłyszeliśmy podczas rozmowy. Niech pointą będą słowa Jana Tarczonia, który podkreślił, że warto stawiać sobie ambitne i wysokie cele oraz dążyć do realizacji marzeń, pomimo wszelkich trudności i niepowodzeń.

Wspaniały wyczyn dwóch nowotarżan – Stanisława Józefczaka i Jana Tarczonia, który stał się kanwą filmowego dokumentu „Bocian nad Tatrami. Historia szybowcowego rekordu wysokości lotu” miał swój początek nieopodal MCK, w mieszkaniach bohaterów, którzy 5 listopada 1966 roku wyruszyli na podbój przestworzy.

Tego dnia, 58 lat temu dwaj szybownicy ustanowili rekordy świata i Polski (do tej pory obowiązujące w naszym kraju) w wysokości lotu. Są to: wysokość absolutna – 12560 m oraz przewyższenie – 11680 m. Produkcja Muzeum Sił Powietrznych rozpoczęła się de facto półtora roku temu, kiedy Jakuba Mitka, zastępcę dyrektora MSP odwiedził pilot oraz instruktor ACSL LAW, Maciej Peikert. To on był pomysłodawcą przypomnienia tej fantastycznej historii. Pan Maciej był też przez wiele miesięcy konsultantem produkcji, którą uwiecznił w pięknej, filmowej formie Warsztat Filmów Piotra Buczaka.

Oryginalny szybowiec Bocian D SP-2029 na którym ustanowiono rekord świata (fot. kksl.org)

W produkcji wykorzystano oryginalny szybowiec SZD-9 Bocian D o znakach SP-2029, który został uratowany i odnowiony przez Koło Naukowe Lotników, działające pod kierownictwem Stanisława Gradolewskiego przy Politechnice Warszawskiej. Na nowotarskiej scenie niespodzianką był inny szybowiec – jednomiejscowa Mucha 22 C std, na którym także wykonywane były wysokościowe loty falowe.

Publiczność niemal wypełniła salę widowiskową MCK, co było dla wszystkich organizatorów wspaniałym prezentem. Zaszczycili nas między innymi zastępca burmistrza Miasta Nowy Targ, Joanna Iskrzyńska-Steg i Antoni Kowalski, prezes Aeroklubu Nowy Targ. Grupę, która była licznie reprezentowana, stanowili lotnicy, między innymi ze Stowarzyszeń Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, do którego należy Pan Jan Tarczoń. Jednak najwyższym rangą pilotem podczas pokazu był gen. dyw. Jacek Pszczoła, były Inspektor Sił Powietrznych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, który wyraził swój podziw dla wyczynu sprzed lat.

Wydarzenie było także kolejnym krokiem do upamiętnienia Stanisława Józefczaka, który zginął śmiercią lotnika na nowotarskim lotnisku wkrótce po szybowcowym wyczynie, uczestnicząc w szkoleniu na samolocie TS-8 Bies. Po spotkaniu padły, nieoficjalnie, deklaracje o umiejscowieniu tablicy pamiątkowej Józefczaka oraz o remoncie jego grobu na nowotarskim cmentarzu.

Po scenicznej rozmowie nie było końca wspólnym zdjęciom i lotniczym wspomnieniom.

Częścią wydarzenia była wystawa fantastycznych zdjęć lotniczych Jakuba Śwista, poświęconych szybownictwu, a także stoiska kilku instytucji lotniczych i wojskowych, między innymi Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, czy WCR Nowy Targ.

Warto nadmienić, że „Bocian nad Tatrami”, Jan Tarczoń oraz Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie są nominowani w lotniczym plebiscycie CUMULUSY. Zachęcamy do codziennego bezpłatnego głosowania na nasze kandydatury za pośrednictwem aplikacji „Odlotowe Emocje”. Więcej TUTAJ.

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie dziękuje Katarzynie Put oraz pracownikom Wydziału Promocji UM w Nowym Targu za pomoc w organizacji wydarzenia.

Zapraszamy do oglądania filmu „Bocian nad Tatrami” na stronie muzeumsp.pl

Tekst: J. Mitek
Zdjęcia: K. Kasprzak

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony