Przejdź do treści
Źródło artykułu

"Błękitny Cumulus" dla 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego

W kategorii Instytucja Szkolenia Lotniczego 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego nie miało sobie równych. Dęblińska jednostka zajęła zaszczytne I miejsce.

Za nami gala finałowa VIII edycji ogólnopolskiego plebiscytu lotniczego Cumulusy 2022. 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego zyskało uznanie kapituły konkursowej oraz osób głosujących, zajmując I miejsce w swojej kategorii. Wyróżnienie cieszy szczególnie, gdyż zostało przyznane w roku, w którym jednostka obchodzi swoje 15-lecie.

"Lotniczy Oskar" zwieńczeniem całokształtu działalności

Szkolenie lotnicze to podstawowe zadanie 4SLSz, wymagające ogromnego wysiłku i zaangażowania potencjału ludzkiego. Jego powodzenie zależy od dobrego wyszkolenia załóg, wzorowej współpracy personelu powietrznego i naziemnego oraz kompleksowego przygotowania statków powietrznych przez specjalistów z eskadr technicznych.

To wyróżnienie było dla nas zaskoczeniem, ponieważ na co dzień nie pracujemy dla nagród. Pełnimy trudną, odpowiedzialną, a zarazem bardzo wdzięczną służbę, przy szkoleniu przyszłych pilotów samolotów odrzutowych, transportowych i śmigłowców w dwóch bazach lotniczych, na potrzeby Sił Powietrznych, Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej. Dziękujemy kapitule konkursowej, osobom głosującym oraz wszystkim pasjonatom lotnictwa wojskowego i cywilnego, którzy zauważyli i docenili naszą ciężką pracę – mówi dowódca 4SLSz gen. bryg. pil. dr inż. Grzegorz Ślusarz.

Certyfikacja amerykańskich sił powietrznych

41 Baza Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie posiada najnowocześniejszy na świecie system szkolenia zaawansowanego AJT, który wraz z samolotami M-346 „Bielik” otrzymał certyfikat amerykańskich sił powietrznych.

Certyfikacja jest potwierdzeniem, że polski system szkolenia jest równoważny z amerykańskim szkoleniem na T-38 do poziomu IFF (Introduction for Fighter Fundamentals) – tłumaczy dowódca 4 SLSz. 

Co oznacza to w praktyce? – Dzięki otrzymanej certyfikacji studenci po szkoleniu na M-346 przechodzą bezpośrednio do szkolenia na samolotach bojowych F-16, a w przyszłości na F-35 i FA-50. Omijają szkolenie w Stanach Zjednoczonych na samolocie T-6 i T-38. W konsekwencji szkolenie jest tańsze, a jego czas ulega skróceniu o około 1,5 roku. Podsumowując, szkolimy pilotów w Polsce pełnowymiarowo i na najwyższym możliwym poziomie – podkreśla dowódca 4SLSz.

W 41BLSz, oprócz szkolenia podchorążych na samolotach M-346, jednostka prowadzi również praktyki podchorążych LAW IV i V rocznika na śmigłowcach Mi-2 i SW-4.

Nowoczesne lotnisko

42 Baza Lotnictwa Szkolnego w Radomiu także może pochwalić się nowoczesną infrastrukturą. Po trzech latach zakończyła się modernizacja lotniska.

Pas startowy został poszerzony i wydłużony o 500 m. Teraz jego długość wynosi 2,5 km. Wyposażony został w systemy nawigacyjne ILS i oświetleniowe Calvert. Dzięki tej inwestycji mamy nową, zmodernizowaną bazę szkoleniową, w której będą szkolić się młodzi adepci lotnictwa wojskowego na PZL-130 „Orlik” i M-28 „Bryza” – mówi dowódca 4SLSz.

Kolejne wyzwania

Przed 4 Skrzydłem Lotnictwa Szkolnego stoją kolejne wyzwania.

Będziemy szkolić coraz większą liczbę podchorążych na coraz wyższym poziomie. Jesteśmy solidną jednostką, która kształci  najlepszych pilotów w Polsce i w Europie, a jako Dowództwo wierzymy w to, że są to najlepsi piloci na świecie – podsumowuje gen. bryg. pil. dr inż. Grzegorz Ślusarz.

Integracja środowiska lotniczego

Cumulusy to ogólnopolski plebiscyt, organizowany co roku, aby doceniać, wspierać, promować i integrować środowisko lotnicze w Polsce. Gala finałowa VIII edycji odbyła się w sobotę (11 lutego roku), w Airport Hotel Okęcie w Warszawie. W imieniu dowódcy 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego statuetkę „Błękitnego Cumulusa” za najlepszą instytucję szkolenia lotniczego odebrał kpt. pil. Michał Jabłoński, lider Zespołu Akrobacyjnego „Orlik” z 42 BLSz w Radomiu. Tego wieczoru dyplomy, wyróżnienia i nagrody otrzymali sportowcy, a także laureaci w pozostałych kategoriach: airshow, pasjonaci, promotor lotnictwa, Cumulus Extreme, wydarzenie/ organizator. Plebiscyt „Cumulusy 2022” został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej.
 
Tekst i zdjęcia: ppor. Marlena Kuna, 4SLSz

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony