AWACS – o samolocie, który widzi wszystkona kanale TVP Historia

AWACS NATO, fot. boeing.com

Zapraszamy fanów lotnictwa do obejrzenia filmu dokumentalnego pt. "AWACS – samolot który widzi wszystko". Film można obejrzeć 13 marca, o godzinie 10:40 na kanale TVP Historia.

W bazie NATO stacjonują AWACS-y, wspierające działania Sojuszu i ONZ w przywracaniu pokoju na całym świecie. Są też stałym elementem antyterrorystycznych operacji.

Załoga liczy, w zależności od rodzaju misji, od 16 do nawet 30 osób. To międzynarodowe towarzystwo, które niezależnie od składu doskonale się rozumie. Załogę można podzielić na kilka grup. Pierwszą jest obsada kokpitu. Misją dowodzi siedzący w tylnej części samolotu TD, czyli „tactical director”, który zarządza kilkoma grupami realizującymi poszczególne elementy postawionego załodze zadania. Dowódca ma do dyspozycji sekcje „surveillance” i specjalistów zwanych „passive controllers” – odpowiedzialne za stworzenie tzw. obrazu sytuacji powietrznej, nawodnej i naziemnej. W skład załogi wchodzi też sekcja „weapons controllers”, która dowodzi walką powietrzną. Załogę AWACS-a uzupełniają technicy: jeden jest odpowiedzialny za radary, inny za łączność, jeszcze inny za system elektroniczny na pokładzie.

Od niedawna na tych samolotach latają również Polacy. Należy również przypomnieć, że dziś przypada 21. rocznica przystąpienia Polski do NATO. Z mniej typowych działań wymienić należy m.in.: letnie Igrzyska Olimpijskie w Atenach, zimowe Igrzyska Olimpijskie w Turynie, pogrzeb papieża Jana Pawła II, wizyta papieża Benedykta XVI w Polsce, finały piłkarskich mistrzostw świata w Niemczech. Udział AWACS E-3 w wydarzeniach, w których uczestniczą ogromne liczby ludzi, ma na celu zmniejszenie groźby samobójczego ataku terrorystycznego wykonanego przy użyciu innej maszyny latającej.

Po raz pierwszy w historii tych samolotów, ekipa TVP wejdzie na pokład i sfilmuje dwa loty nad Europą, m.in. nad Rumunią i Polską, gdzie odbywają się manewry NATO. W filmie zostaną pokazane m.in. przygotowania do lotu, praca pilotów i żołnierzy obsługujących 14 stanowisk na pokładzie, tankowanie paliwa w powietrzu, zbliżenia z powietrza obserwowanych miejsc i państw. Widz pozna także historię powstania AWACS-u.

Jeszcze raz zapraszamy na film pt. "AWACS – samolot który widzi wszystko", który zostanie wyemitowany 13 marca, o godzinie 10:40 na kanale TVP Historia.
Jeśli ktoś nie zdąży obejrzeć, powtórka programu jest 16 marca (poniedziałek) o godz. 0:20.

Źródło: TVP Historia
comments powered by Disqus