Przejdź do treści

ASAR – po raz pierwszy w odsłonie międzynarodowej

W środę 22 maja 2024 r. na terenie województwa podlaskiego w okolicach Suwałk przeprowadzono kolejną część epizodu ASAR (Aeronautical Search and Rescue) – po raz pierwszy w odsłonie międzynarodowej.

W ramach ćwiczenia realizowano działania poszukiwawczo-ratownicze we współdziałaniu ze stroną litewską po zdarzeniu lotniczym, polegającym na awaryjnym lądowaniu wojskowego śmigłowca Mi-2 w strefie przygranicznej.

W wyniku awaryjnego lądowania śmigłowiec uległ częściowemu zniszczeniu. Po zderzeniu z ziemią, personel latający uruchomił radiostację AN/PRC-112G. Na pokładzie statku znajdowało się dwóch członków załogi oraz trzech pasażerów personelu Sił Zbrojnych RP (uczestniczących w szkoleniu SERE). Do zdarzenia doszło w rejonie o dużym stopniu zalesienia w pobliżu lotniska Suwałki.

RCC (Rescue Coordiantion Centre) w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej uruchomiło akcję poszukiwawczo-ratowniczą, w tym litewski śmigłowiec ratowniczy, który znajdował się najbliżej miejsca zdarzenia.

(fot. mł. chor. Piotr Gubernat)

Do działań zadysponowano również LZPR-2 (Lotniczy Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy) z Mińska Mazowieckiego oraz siły naziemne Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Wojska Obrony Terytorialnej. Cały rejon zdarzenia z powietrza monitorował motoszybowiec ES15 ze Straży Granicznej, przekazując obraz do stanowiska KDP (Kierującego Działaniami Poszukiwawczymi).

(fot. mł. chor. Piotr Gubernat)

W wyniku połączonych działań litewski śmigłowiec Mi-8 odnalazł miejsce upadku, a zespół ewakuował 3 żołnierzy do wojskowego szpitala w Ełku. Pozostałych poszkodowanych odnalazły siły naziemne oraz LZPR-2, transportując do szpitala w Suwałkach. W działania zaangażowane było blisko 150 osób.

Tekst: Zespół prasowo-informacyjny ćwiczenia SAREX-24

(fot. mł. chor. Piotr Gubernat)

FacebookTwitterWykop

Nasze strony