Przejdź do treści
Aerostat podczas Arcane Thunder 23 (fot. Centralny Poligon Sił Powietrznych)

Arcane Thunder 23 łączy nowe technologie

W dniach 28 sierpnia–8 września 2023 r. teren Centralnego Poligonu Sił Powietrznych był jedną z trzech lokalizacji ćwiczenia Arcane Thunder 23.

Celem ćwiczenia była weryfikacja zdolności nowych technologii w działaniach wielodomenowych przez 2nd Mulidomain Task Force US Army.

2. Wielodomenowa Grupa Zadaniowa jest jedną z trzech takich jednostek, które armia uważa za niezbędne do osiągnięcia sukcesu na polu bitwy, ponieważ koncentruje się na rywalizacji z większymi i wyrafinowanymi siłami, takimi jak Rosja i Chiny.

Jednostki zaprojektowano tak, aby umożliwić armii synchronizację działań elektronicznych, wywiadu i elementów cybernetycznych z precyzyjnym ogniem artyleryjskim dalekiego zasięgu.

W okolicach Ustki w dwóch lokalizacjach i w Koszalinie rozmieszone zostały aerostaty, w ramach ćwiczenia operowały także amerykańskie bezzałogowce.

Podczas ćwiczenia na terenie CPSP odbył się także Dzień Dostojnych gości, który zbiegł się w czasie z uroczystym rozpoczęciem szkolenia poligonowego przeciwlotników 12 SDZ jak również III biegiem przeciwlotnika. Dowództwo Generalne RSZ reprezentował I Zastępca Dowódcy Generalnego RSZ generał broni Marek Sokołowski.

Dostojnych gości podczas ćwiczenia witał Komendant Centralnego Poligonu Sił Powietrznych płk dypl. Stefan Świdurski.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony