FAA chce zakazać używania prywatnych urządzeń elektronicznych w kokpitach
16 stycznia, Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) przedstawiła propozycję nowych przepisów, które zakładają, iż piloci wykonujący operacje lotnicze w ramach regulacji Part 121 nie będą mogli w używać kokpicie osobistych urządzeń elektronicznych w tym laptopów.
Działania zmierzające do wprowadzenia tej regulacji są po części pochodną incydentu z 2009 r., kiedy dwaj piloci zajęci podczas lotu obsługą własnych przenośnych komputerów minęli o prawie 280 km ich docelowe lotnisko. Przepis pozwoli jedynie na używanie laptopów i innych urządzeń elektronicznych, gdy jest to bezpośrednio związane z eksploatacją statku powietrznego lub w nadzwyczajnych sytuacjach związanych z bezpieczeństwem oraz komunikacją z centralą linii. Agencja przyjmuje wnioski i uwagi dotyczące tego projektu do 18 marca br.
Obecnie, w kwestii sterylności kokpitu obowiązują przepisy uchwalone w 1981 r., które zakazują członkom załóg wykonywania niepotrzebnych obowiązków lub czynności - w tym stosowania osobistych urządzeń elektronicznych, gdy samolot kołuje, startuje, ląduje lub wykonuje lot poniżej wysokości 10 tys. stóp MSL (Mean Sea Level). Jedynym wyjątkiem jest lot na wysokości przelotowej. Proponowany nowy zapis ma zapewnić, że nie zostanie zakłócony proces wykonywania w kokpicie istotnych czynności oraz nie dojdzie do utraty świadomości sytuacyjnej, do czego mogłoby doprowadzić przeniesienie uwagi na mniej istotne kwestie", wyjaśniał przedstawiciel FAA.
Komentarze