Przejdź do treści
Centralny Port Komunikacyjny - koncepcja Benoy (fot. CPK)
Źródło artykułu

Apel rolników do Premiera w sprawie największego lotniska w Polsce

W dniu 29 kwietnia 2022 roku w Wiskitkach odbyło się spotkanie, zorganizowane przez burmistrza miasta i gminy Wiskitki oraz zarząd Mazowieckiej Izby Rolniczej, poświęcone sytuacji rolników prowadzących gospodarstwa rolne na terenie wyznaczonym pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.

W wyniku tego spotkania Tadeusz Szymańczak, Poseł na Sejm RP I kadencji, w imieniu grupy sołtysów i mieszkańców
Gmin Baranów, Teresin, Wiskitki, wysłał do Premiera RP Mateusza Morawieckiego wniosek o wycofanie się z budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

W uzasadnieniu wniosku napisano, że "na podstawie opinii i faktów fachowców z branży lotniczej Adriana Furgalskiego, Andrzeja Sadowskiego, Marka Serafina i innych, inwestycja ta nie ma uzasadnienia społecznego, środowiskowego, przyrodniczego a także finansowego i jak ostatnio dowiedzieliśmy się będzie to również zagrożenie militarne dla tego terenu".

"Jesteśmy za rozwojem lotnictwa w naszym kraju, ale zupełnie inną drogą i za dużo, dużo mniejsze pieniądze" – czytamy w dalszej części uzasadnienia.

Według wnioskodawców "z lotniska Okęcie należy wyprowadzić lotnisko wojskowe, czartery, tanie linie lotnicze, cargo. Te działalności w obszarze lotnictwa powinny trafić do lotnisk satelitarnych Radomia, Modlina, Łodzi, aby nie generowały one strat i mogły się rozwijać. Lotnisko Okęcie należy zmodernizować za dużo mniejsze pieniądze a jego przepustowość można by nawet potroić do 40 mln pasażerów rocznie. Przyzwyczajenia pasażerów do lotnisk satelitarnych w których również powstała infrastruktura i nowe miejsca pracy. Rosja wypadnie na długi okres ze strefy wolnego handlu i z tego kierunku nie będzie można zachęcać pasażerów z Białorusi i Rosji gdzie uwzględniano to w planach budowy CPK, a również ilość towarów w Cargo też trzeba znacząco zredukować."

Autorzy listu wskazują również na lotnisko w Modlinie, jako to, które generuje zysk, chce inwestować z własnych pieniędzy i ma zarezerwowane powierzchnie do rozwoju, a za płotem lotniska jest 1000 ha gruntów mało przydatnych rolniczo, gruntów skarbu państwa, gdzie nie trzeba nikogo wysiedlać, a które mogły by stanowić rozwój bazy.

Wśród argumentów o wycofaniu się z inwestycji (budowy CPK) znalazły się ponadnormatywny hałas lotniczy oraz wojna na Ukrainie.

Czy to znaczy, że autorzy wniosku nie chcą lotniska? "Nie jesteśmy przeciwni rozwojowi Polskiego lotnictwa, kolei czy dróg ale nie naszym kosztem, nie na krzywdzie ludzkiej" – piszą w uzasadnieniu wnioskodawcy.

Do pobrania:
Pełna treść wniosku do Premiera w sprawie największego lotniska w Polsce

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony