Przejdź do treści
Bombowce strategiczne zdolne do przenoszenia broni jądrowej (fot. Pilskie Muzeum Wojskowe)
Źródło artykułu

Apel Pilskiego Muzeum Wojskowego do modelarzy

Pilskie Muzeum Wojskowe zwróciło się z prośbą do modelarzy, którzy posiadają w swojej kolekcji modele bombowców strategicznych zdolnych do przenoszenia broni jądrowej o kontakt. 

Pilska placówka rozpoczyna przygotowania do utworzenia w podziemnym schronie USD (umocnione stanowisko dowodzenia 6 pułku lotnictwa myśliwsko - bombowego) na terenie pilskiego lotniska wystawy przybliżającej realia zimnej wojny oraz wyścigu zbrojeń. 

Największa uwagę w realiach zimnej wojny poświęcano bombowcom strategicznym, które nabrały nowego znaczenia wraz z wprowadzeniem broni atomowej. Projektowano konstrukcje o coraz większym udźwigu, prędkości i zasięgu; w przypadku USA i ZSRR – zdolne do uderzeń międzykontynentalnych. W późnych latach 40. i 50. powstały w USA takie konstrukcje, jak ogromny śmigłowy, a później odrzutowo-śmigłowy Convair B-36 Peacemaker (maksymalny ładunek 39 ton bomb), szybkie odrzutowe poddźwiękowe North American B-45 Tornado i Boeing B-47 Stratojet, a wreszcie Boeing B-52 Stratofortress, łączący poddźwiękową prędkość z ładunkiem 31 ton bomb. Podstawą międzykontynentalnego lotnictwa strategicznego ZSRR stał się Tu-95, o unikalnym w tej klasie napędzie turbośmigłowym, natomiast mniej oddalone cele mógł atakować odrzutowy Tu-16. Oprócz tego opracowywano też inne bombowce strategiczne, które kończyły życie na etapie projektów czy prototypów (jak sowiecki Bartini A-57 i amerykański North American XB-70).

W głównym pomieszczeniu schronu muzealnicy zamierzają eksponować modele samolotów. Dlatego proszą o kontakt modelarzy zainteresowanych udostępnieniem modeli bombowców strategicznych na wystawę stałą pilskiego muzeum.

Muzeum ma już pierwsze modele bombowców strategicznych. Na apel muzealników odpowiedział już Marek Wierzchowski, Prezes Toruńskiego Klub Modelarskiego Hercules.

Więcej informacji na stronie www.pmw.pila.pl

Pilskie Muzeum Wojskowe powstało z inicjatywy pasjonatów historii wojskowości, należących do Pilskiego Stowarzyszenia Historyczno-Militarnego. W Muzeum kultywowane są tradycje Lotników Szturmowców, w Pile po II wojnie stacjonowały, aż dwa pułki wyposażone w odrzutowe samoloty szturmowe. Najcenniejszym eksponatem jest samolot Su-22M4 zwany popularnie Tygryskiem, od którego zaczęła się przygoda Pilskiego Stowarzyszenia Historyczno-Militarnego z muzealnictwem wojskowym.

Piła to nie tylko lotnictwo szturmowe, podczas I wojny światowej w zakładach Albatrosa (Ostdeutsche Albatros Werke GmbH Schneidemuhl) produkowano samoloty myśliwskie, ponad 60 nich trafiło do polskiego lotnictwa. Na tych samolotach z szachownicami na skrzydłach walczyli polscy piloci i o tym w oryginalnym schronohangarze na pilskim lotnisku przypomina nasza wystawa stała zatytułowana: "Poznaj 100. - letnią historię pilskiego lotniska". Połączenie historii miasta i polskich skrzydeł to jest to, o czym Stowarzyszenie chce pamiętać i przypominać.

Większość eksponatów Pilskiego Muzeum Wojskowego jest sprawna technicznie, taka forma prezentacji jest bardzo atrakcyjna dla zwiedzających, bezpośredni kontakt pozwala na dotarcie do młodego człowieka i zainteresowanie go techniką wojskową, a co za tym idzie historią.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony