Alfa Star z upadłością - czy Radom ma szansę na czartery?

Alfa Star z upadłością - czy Radom ma szansę na czartery? (fot. Port Lotniczy Radom)

Alfa Star – biuro podróży, o którym głośno w mediach od wczoraj z powodu ogłoszonej upadłości, jeszcze rok temu deklarowało ścisłą współpracę z Portem Lotniczym Radom. Liczono, że uruchomione zostaną stąd połączenia czarterowe. Dziś już wiadomo, że nigdy to nie nastąpi.

Radomski port pełną parą zacznie pracować dopiero jutro, choć gotowy do odlotów stoi właściwie od ponad roku. To właśnie 19 czerwca 2014 roku zaplanowano pierwszy lot czarterowy z Radomia do egipskiej Hurghady. Samolot jednak nie odleciał, bo – jak się okazało – wycieczki nie cieszyły się popularnością wśród klientów Alfa Star. Rzecznik spółki Port Lotniczy Radom Kajetan Orzeł deklarował wówczas, że zarówno radomski port jak i biuro podróży planują wznowienie współpracy i aktywne promowanie połączeń z Radomia. Biuro ogłosiło jednak upadłość.

Radomskie lotnisko pozostaje więc obecnie z dwoma liniami lotniczymi, z których pierwsza zainauguruje loty już jutro – 1 września. To łotewski przewoźnik Air Baltic, który będzie realizował stąd loty do Rygi. Początkowo linia będzie latać na trasie trzy razy w tygodniu. Liczba połączeń od połowy października wzrośnie do czterech.

Drugą linią, która swoje połączenie zainauguruje już 18 września, będzie Czech Airlines. Z Radomia przewoźnik będzie latać do Pragi trzy razy w tygodniu. Rozkład opracowano tak, by umożliwić pasażerom podróżującym z Radomia przesiadkę i kontynuację podróży do wielu europejskich miast.

Uruchomienie lotniska w Radomiu kosztowało miasto około 100 mln zł. Cywilne lotnisko formalnie uruchomiono pod koniec maja ubiegłego roku, na bazie istniejącego w tym miejscu od lat lotniska wojskowego. Obecnie wojsko korzysta z niego na zasadach współużytkowania.

Aby port mógł sprawnie funkcjonować, konieczna będzie jego rozbudowa. W tym celu radni podjęli uchwałę o możliwości skorzystania z pożyczki w formie „buy sell back” w kwocie 70 mln zł. Za te pieniądze jeszcze w tym roku zbudowany zostanie garaż, aby przez zimę było gdzie przechowywać wszystkie wozy obsługujące lotnisko. W planach jest również ogłoszenie przetargu na część prac związanych z budową drogi kołowania i drugiego miejsca postojowego na płycie przed terminalem. Obie inwestycje miałyby się zacząć wiosną przyszłego roku.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl
comments powered by Disqus