Akt oskarżenia przeciwko instruktorowi lotnictwa za śmiertelny wypadek, w którym zginął 17-latek

Wypadek szybowca SZD-9 bis Bocian 1E w miejscowości Łupiny k. Słupska (fot. PKBWL)

Prokuratura Okręgowa w Słupsku skierowała do słupskiego sądu rejonowego akt oskarżenia przeciwko Andrzejowi R. w związku z wypadkiem lotniczym szybowca SZD-9 bis Bocian 1E (znaki rejestracyjne SP-2810), do którego doszło w  dniu 03 lipca 2018r. w okolicach  Krępy Słupskiej  pod Słupskiem w miejscowości Łupiny.

Jak poinformował w czwartkowym komunikacie Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Słupsku Paweł Wnuk, instruktor został oskarżony o popełnienie łącznie  czterech  przestępstw, to jest o popełnienie jednego przestępstwa polegającego na  spowodowaniu wypadku lotniczego ze skutkiem śmiertelnym oraz o popełnienie  trzech przestępstw związanych z wyłudzeniem nieprawdy w dokumentach poświadczających wymagany stan jego zdrowia jako instruktora lotnictwa.

73-letni instruktor lotnictwa słupskiego aeroklubu w dniu wypadku prowadził szkolenie podstawowe do licencji pilota szybowcowego dla grupy nastolatków, w tym dla tragicznie zmarłego 17-letniego Krystiana D.

"Z ustaleń śledztwa wynika, iż do zaistniałego wypadku przyczyniło się wykonanie w czasie  pilotażu niezgodnie z zasadami metodyki szkolenia manewrów szybowcem w postaci dodatkowych okrążeń i esowania, podczas których doprowadzono do spadku prędkości szybowca i w rezultacie jego przeciągnięcia w zakręcie i korkociągu, a  następnie do utraty kontroli nad szybowcem oraz jego upadku z wysokości około 100 metrów, a także stan zdrowia Andrzeja R. jako instruktora pilotażu" – informuje w komunikacie Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej Słupsku.

Jak ustalono, przyczyną śmierci nastolatka były rozległe wewnętrzne wielonarządowe obrażenia ciała typowe dla wypadku lotniczego oraz  upadku z dużej wysokości. Z przeprowadzonych badań krwi instruktora na zawartość alkoholu wynika, iż w chwili wypadku był on trzeźwy; nie stwierdzono także, by  znajdował się on pod wpływem działania narkotyków. Z ustaleń śledztwa wynika również, iż stan techniczny szybowca nie budził żadnych wątpliwości i chwili wypadku był on w pełni sprawny.

"Jeśli chodzi o pozostałe zarzucane Andrzejowi R. przestępstwa, to związane są one z wyłudzeniem nieprawdy w dokumentach poświadczających wymagany stan jego zdrowia jako instruktora lotnictwa. Jak ustalono Andrzej R. w latach 2015-2018 trzykrotnie podstępem wyłudził od lekarza orzecznika z jednego z dolnośląskich centrum medycznych orzeczenie lotniczo-lekarskie o jego prawidłowym stanie zdrowia. Wtedy to Andrzej R. we wniosku o wydanie stosownego orzeczenia  zataił fakt przyjmowania przez siebie leków w związku z występowaniem u niego choroby metabolicznej, a która to choroba w tej postaci zgodnie z przepisami unijnymi wykluczała go z pełnienia jakichkolwiek czynności lotniczych" –  tłumaczy prokurator Paweł Wnuk.

Z uzyskanej w tym zakresie opinii biegłego wynika, iż Andrzej R. z uwagi na swój stan zdrowia nie mógł wykonywać lotów jako pilot, a tym samym nie mógł pełnić funkcji instruktora szybowcowego już od 2013r.

Andrzej R. przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw, a następnie składając wyjaśnienia wskazał, iż nie pamięta przebiegu zaistniałego wypadku lotniczego; odnośnie wyłudzenia  poświadczenia nieprawdy w orzeczeniach lekarskich stwierdził,  że nie wie dlaczego zataił przed lekarzem stan swojego zdrowia oraz fakt przyjmowania określonych lekarstw.

Andrzej R. uprzednio nie był karany sądownie.

"W sprawie zgromadzono bardzo obszerny materiał dowodowy, to jest przesłuchano świadków zdarzenia, zabezpieczono szereg dokumentacji,  w tym dokumentację co do stanu technicznego szybowca oraz dokumentację medyczną Andrzeja R.,  jak również uzyskano kilka opinii biegłych, w tym opinię biegłego z zakresu lotnictwa oraz opinię biegłego z zakresu medycyny. Powołani do sprawy biegli przede wszystkim  wypowiedzieli się co do przyczyn zaistniałego wypadku lotniczego, ale również co do kwestii, czy z uwagi na stan zdrowia Andrzej R. mógł  wykonywać zadania instruktora lotnictwa. W sprawie uzyskano również sprawozdanie Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych" –  wyjaśnia prokurator Paweł Wnuk.

Andrzejowi R. za spowodowanie wypadku lotniczego ze skutkiem śmiertelnym. grozi kara pozbawienia wolności od 6 m-cy do lat 8, natomiast za wyłudzenie poświadczenia nieprawdy w dokumencie kara pozbawienia wolności do lat 3.


Raport koncowy 1918/18 z wypadku szybowca SZD-9 bis Bocian 1E w miejscowości Łupiny k. Słupska – LINK

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Słupsku
comments powered by Disqus