Przejdź do treści
Akademicki Klub Lotniczy PWr - studenci z bezzałogowcem (fot. Politechnika Wrocławska)
Źródło artykułu

Akademicki Klub Lotniczy jednym z ośmiu tegorocznych kół strategicznych Politechniki Wrocławskiej

Koła strategiczne wyłaniane są raz na rok (od 2017 r.). Są organizacjami o szczególnych osiągnięciach i dużym potencjale rozwoju, realizując kluczowe, innowacyjne projekty. Tytuł „strategicznych” pozwala im uzyskać dodatkowe fundusze od uczelni na swoją działalność (w dużo większej kwocie niż koło byłoby w stanie pozyskać na swoim wydziale).

Tegorocznym laureatem został Akademicki Klub Lotniczy PWr (Wydział Mechaniczno-Energetyczny).

Jak co roku studenci planują udział w prestiżowych zawodach konstruktorów samolotów bezzałogowych – SAE Aero Design. W tym roku członkowie klubu chcą wystartować w dwóch klasach zawodniczych:

w klasie Micro (budowa ultralekkiego samolotu udźwigowego o bardzo krótkiej drodze startu i zdolnego do transportu ładunku w postaci wody; w tym roku punktowana będzie także bardzo mała rozpiętość samolotu, a tak konfliktowe założenia będą wymagały od konstruktorów przetestowania dużej liczby prototypów i przeprowadzenia wielu badań) 
oraz w klasie Advanced (budowa bezzałogowego samolotu o profilu misji pożarniczej, symulującego dostarczanie wody w trudno dostępnym terenie; system składa się z głównego płatowca – „matki” –  przystosowanego do transportu dużej ilości wody, podczepianego mniejszego autonomicznego motoszybowca oraz stacji naziemnej, która zarządza stanem misji; samolot jest wyposażony w system rozpoznania celu, który jest autorskim rozwiązaniem skonstruowanym i zaprogramowanym przez członków koła).

AKL w planach ma także m.in. organizację IV Akademickiej Konferencji Lotniczej „Studenci (nie)Tylko o Lotnictwie” i XVII Akademickich Mistrzostw Polski na Celność Lądowania, konstrukcję dronów i udział w zawodach Droniada 2024, a także budowę prototypu elektrycznego bezzałogowego systemu powietrznego do zadań geodezyjnych oraz – w ramach współpracy z Kołem Naukowym Off-Road – budowę wielowirnikowego drona przystosowanego do zawodów University Rover Challenge i przystosowanie łazika Scorpio 7 do zawodów Droniada 2024.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony