22. Bal Lotników

22. Bal Lotników – powitanie (fot. Andrzej Hypki/altair.com)

W sobotę 25 lutego odbył się 22. Bal Lotników i Polskiej Obronności. W salach bankietowych Stadionu Legii w Warszawie zebrało się kilkuset ludzi związanych z polskim lotnictwem i bezpieczeństwem. Powitali ich spod balonu, który wznosił się nad murawą boiska, Tomasz Hypki – prezes Agencji Lotniczej Altair oraz Włodzimierz Skalik – prezes Aeroklubu Polskiego.

Bal rozpoczął się wspomnieniem o Zygmuncie Mogiła-Lisowskim – Wołyniaku, żołnierzu podziemia niepodległościowego, pośle na Sejm III Rzeczypospolitej, patriocie, współorganizatorze Balów Lotników od samego początku. Uczestnicy Balu uczcili zmarłego w lipcu ub.r. chwilą ciszy. Mogli też zobaczyć krótki film o Zygmuncie Mogiła-Lisowskim.

Prowadzący Bal Lech Pietrzak poinformował o kolejnych instytucjach, które przyłączyły się do Społecznego Obchodów Stulecia Lotnictwa Polskiego. Deklaracje takie złożyły: Politechnika Warszawska, Stowarzyszenie Lotników Polskich i Wydawnictwo Bellona. Na poprzednim Balu powstanie Komitetu ogłosiły: redakcja ML Skrzydlata Polska, Aeroklub Polski, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Stowarzyszenie Ludzi Lotnictwa, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych i Muzeum Lotnictwa Wojskowego z Dęblina.


22. Bal Lotników i Polskiej Obronności otwierają redaktorzy Michał Likowski (RAPORT-wto) i Grzegorz Sobczak (ML Skrzydlata Polska). Nad sceną modele samolotów z okresu II wojny światowej wykorzystane w filmie Dywizjon 303
(fot. Andrzej Hypki/altair.com)

Ceremonię wręczenia nagród rozpoczęło uhonorowanie najlepszych lotników wojskowych wskazanych przez dowódców Sił Zbrojnych: generalnego, gen. dyw. Jarosława Mikę, i operacyjnego, gen. dyw. Sławomira Wojciechowskiego. Wśród wyróżnionych było trzech pilotów i jeden technik. Otrzymali oni specjalne statuetki i nagrody rzeczowe. Nagrodzeni to płk pilot Tomasz Jatczak – od kilku dni szef szkolenia 2. Skrzydła Lotnictwa taktycznego, kpt. pil. Łukasz Wysocki – dowódca klucza 3. eskadry lotniczej 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu – Krzesinach, por. pil. Rafał Pińkowski – dowódca klucza 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku i st. sierż. Mariusz Zajączkowski – technik samolotu Su-22 w 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego. Wyróżnienia wręczał gen. Wojciechowski w towarzystwie redaktora naczelnego miesięcznika RAPORT – wojsko, technika, Obronność Michała Likowskiego i przedstawiciela partnerów Balu – Janusza Niedzieli, prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Po żołnierzach przyszedł czas na najlepszych sportowców lotniczych roku 2016 – Złotą Dziesiątkę wybraną przez przedstawicieli redakcji Magazynu Lotniczego Skrzydlata Polska i Aeroklubu Polskiego. Znaleźli się wśród nich piloci samolotowi, szybowcowi i mikrolotowi, a także modelarze. Zawodnicy Aeroklubu Polskiego otrzymali specjalne statuetki i nagrody rzeczowe – tablety z ekranami o wysokiej rozdzielczości. Wręczał je redaktor magazynu Skrzydlata Polska Grzegorz Sobczak w towarzystwie prezesa Aeroklubu Polskiego, Włodzimierza Skalika i przedstawicieli partnerów Balu, Johna Clarka z Lockheed Martina, prezesa Lechosława Kumocha z Aviometu i prezesa Marcina Lepa z FightsOn.


Prowadzący licytację Wojciech Łuczak, prezes Tomasz Hypki i prowadzący Bal, Lech Pietrzak podczas ceremonii symbolicznego przekazania czeku z kwotą wylicytowaną przez uczestników Balu. Łącznie podczas Balów zebrano już blisko 850 tys. zł, uparcie zbliżając się do miliona (fot. Andrzej Hypki/altair.com)

Nagrodzeni sportowcy lotniczy to: motoparalotniarz Wojciech Bógdał z Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej (miejsce 10.), szybownik Mirosław Wrześniewski reprezentujący Aeroklub Poznański (9.), szybownik Jerzy Makula z Aeroklubu Pomorskiego (8.), modelarz rakietowy (junior) Maciej Łukaszewski z Młodzieżowego Towarzystwa Sportowo-Rekreacyjnego Sowiniec z Krakowa (7.), piloci wiatrakowcowi Alojzy Dernbach z Aeroklubu Warszawskiego i Sylwia Kędzierska z Aeroklubu Włocławskiego (5.-6.), piloci samolotowi Jarosław Sysio z Aeroklubu Bielsko-Bialskiego i Marcin Skalik z Aeroklubu Częstochowskiego (3.-4.) oraz zwycięzcy klasyfikacji – Michał i Marcin Wieczorkowie, obaj reprezentujący Aeroklub Krakowski.

Ważną częścią balu była aukcja charytatywna. Jej beneficjenci zostali wskazani przez dowódcę operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych i komendanta-rektora Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych (www.altair.com.pl/pages/36). Jeden z nich to żołnierz, który został ranny w czasie misji w Iraku z 75% uszczerbkiem na zdrowiu. Także jego mała córka wymaga specjalistycznej opieki medycznej, bo urodziła się z wadą serca. Drugi beneficjent to były student dęblińskiej Szkoły Orląt, który uległ wypadkowi i jest porażony czterokończynowo. Obecnie nie może poruszać się samodzielnie nawet na wózku.

Tegoroczną aukcję, podobnie jak większość poprzednich, jak zwykle brawurowo poprowadził Wojciech Łuczak. Dzięki jego wysiłkom udało się zebrać wśród uczestników balu zebrać aż 58,7 tys. zł. Warto przypomnieć, że na wcześniejszych Balach, od 2002 zebraliśmy 784 565 tys. zł. Wszystkie te pieniądze trafiły do znajdujących się w potrzebie osób ze środowiska lotniczego i obronnego.

W 22. Balu Lotników i Polskiej Obronności wzięli udział polscy lotnicy i ludzie odpowiadający za bezpieczeństwo państwa. Wśród nich znajdowali się goście specjalni oraz przedstawiciele środowisk lotniczych i obronnych naszego kraju – wojska, przemysłu, lotnictwa sportowego i komunikacyjnego. Wśród organizatorów Balu, poza Agencją Lotniczą Altair i Aeroklubem Polskim, znalazło się Muzeum Lotnictwa Polskiego, Fundacja Ludzi Lotnictwa i Komitet Obchodów Stulecia Lotnictwa Polskiego.

W tegorocznym Balu wzięli także udział twórcy filmu o bohaterskich polskich pilotach z okresu Bitwy o Anglię – Dywizjon 303. Pojawili się producenci i aktorzy. Dwóch z nich pomagało w prowadzeniu aukcji.

Źródło: Skrzydlata Polska
comments powered by Disqus