Przejdź do treści
Małopolski Festiwal Balonowy "Odlotowa Małopolska" - przygotowanie balonów do startu (fot. Janusz Gawron)
Źródło artykułu

2. Małopolski Festiwal Balonowy "Odlotowa Małopolska" rozegrany

W niedzielę zakończyła się druga edycja Małopolskiego Festiwalu Balonowego "Odlotowa Małopolska". W festiwalu wzięło udział 21 załóg, a balony można było podziwiać w okolicach Białki Tatrzańskiej, Frydmana i Nowego Targu.

Festiwal rozpoczął się piątkowym lotem z konkurencją sportową niedaleko Białki Tatrzańskiej. Balony musiały dotrzeć do dwóch celów wyznaczonych przez sędziego zawodów. Dotarcie do punktów nie było prostym zadaniem ze względu na bardzo zmienny wiatr. Obserwując zmagania od strony Nowego Targu można było oglądać kilkanaście balonów w jednym momencie na tle majestatycznych ośnieżonych szczytów Tatr.  

W sobotę rano przed lotem również zostały wyznaczone cele tym razem w okolicach jeziora Czorsztyńskiego. Niestety tuż po starcie większość załóg musiała lądować z powodu deszczu. Niewielkim pocieszeniem dla obserwatorów było pojawienie się tęczy co dało możliwość wykonania efektownych zdjęć balonów z tęczą.

Małopolski Festiwal Balonowy "Odlotowa Małopolska" - balon, zachmurzone niebo i tęcza (fot. Maciej Patrzałek)

(fot. Maciej Patrzałek)

Pogoda cały czas była bardzo dynamiczna. W ciągu dnia na zmianę padał deszcz i świeciło słońce. Dodatkowo wiał dość silny wiatr jaki nie był bezpieczny do wykonywania lotów. Mimo nienajlepszej pogody na lotnisku w Nowym Targu zgromadziła się spora publiczność. Planowany start na godzinę 16:00 z konkurencją sportową został przesunięty na godzinę 17:00, a sędziowie zadecydowali o anulowaniu konkurencji  zezwalając jednak na możliwość wykonania lotu dla chętnych załóg. Piloci nie chcieli zawieść obserwatorów i siedem balonów przy gromkich oklaskach wzniosło się w powietrze. Dodatkową atrakcją była prezentacja akrobacyjnych lotów na motoparalotni w wykonaniu Pawła “Lojaka” Kozarzewskiego.

Małopolski Festiwal Balonowy "Odlotowa Małopolska" - start balonów w towarzystwie motoparalotni (fot. Maciej Patrzałek)

(fot. Maciej Patrzałek)

Piloci balonowi w czasie Odlotowej Małopolski walczyli o trzy puchary. A oto lista zwycięzców:

Puchar Marszałka Województwa Małopolskiego:
1. Damian Nyczka (POL)
2. Rita Becz (HUN)
3. Sławomir Jurkiewicz (POL)

Puchar Marszałka Województwa Małopolskiego (fot. Małopolski Festiwal Balonowy "Odlotowa Małopolska")

Zwycięzcy Pucharu Marszałka Województwa Małopolskiego (fot. Małopolski Festiwal Balonowy "Odlotowa Małopolska")

Puchar Burmistrza Nowego Targu:
Tomasz Gajewski (POL)

Zwycięzca Pucharu Burmistrza Nowego Targu - Tomasz Gajewski (fot. Małopolski Festiwal Balonowy "Odlotowa Małopolska")

Na zdjęciu od lewej: prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń, Hugo, zwycięzca Pucharu Burmistrza Nowego Targu Tomasz Gajewski, prezes Aeroklubu Nowy Targ Józef Stachoń-Tutoń, dyrektor festiwalu Marek Michalec Kraków Balloon Team (fot. Małopolski Festiwal Balonowy "Odlotowa Małopolska")

Puchar Prezesa Małopolskiej Organizacji Turystycznej:
Tomasz Raszka (POL)

Zwycięzca Pucharu Prezesa Małopolskiej Organizacji Turystycznej - Tomasz Raszka (fot. Małopolski Festiwal Balonowy "Odlotowa Małopolska")

Na zdjęciu od lewej: prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń, Hugo, zwycięzca Pucharu Prezesa Małopolskiej Organizacji Turystycznej Tomasz Raszka, dyrektor festiwalu Marek Michalec Kraków Balloon Team (fot. Małopolski Festiwal Balonowy "Odlotowa Małopolska")

Organizatorami drugiego festiwalu balonów Odlotowa Małopolska byli: Małopolska Organizacja Turystyczna, Województwo Małopolskie, Miasto Nowy Targ, Aeroklub Nowy Targ, oraz Kraków Balloon Team.


Przeczytaj również:
Trwa rywalizacja podczas II Małopolskiego Festiwalu Balonowego "Odlotowa Małopolska"

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony