Przejdź do treści
Małopolski Festiwal Balonowy "Odlotowa Małopolska" (fot. Maciej Patrzałek)
Źródło artykułu

Trwa rywalizacja podczas II Małopolskiego Festiwalu Balonowego "Odlotowa Małopolska"

Do 2 kwietnia w Nowym Targu i okolicach odbywa się Małopolski Festiwal Balonowy "Odlotowa Małopolska". W festiwalu biorą udział 23 załogi balonowe nie tylko z Polski ale również z Węgier i Austrii. W ramach festiwalu przewidziane są również konkurencje sportowe.

Festiwal rozpoczął się w piątkowe popołudnie 31 marca. Mimo nie najlepszych prognoz pogody załogom udało się wystartować i zmierzyć się w jednej konkurencji sportowych. Piloci balonów mieli za zadanie nadlecieć balonem nad punkty wyznaczone przez sędziego zawodów. Punktami są znaki rozłożone na ziemi (krzyż z płótna o wymiarach 5x5 metrów) i nad punktem wyrzucić tzw. marker czyli woreczek z piaskiem i dowiązaną wstęgą. Marker załogi jaki wyląduje najbliżej środka punktu (lub punktów) wygrywa.

Załogi mogły w piątek startować z dowolnego miejsca jednak nie bliżej niż 800 metrów od punktu. Z powodu bardzo zmiennego wiatru tylko nielicznym udało się zbliżyć do celu.

Małopolski Festiwal Balonowy "Odlotowa Małopolska" (fot. Maciej Patrzałek)2

(fot. Maciej Patrzałek)

Konkurencja dzięki takim warunkom pogodowym była emocjonująca nawet dla obserwatorów z ziemi ponieważ balony szukając odpowiedniego kierunku wiatru cały czas wznosiły się  i opadały. Niektórym pilotom udawały się nawet manewry zawracania, co w baloniarstwie nie jest zbyt częste gdyż do przemieszczania i sterowania balonem wykorzystuje się jedynie kierunek wiejącego wiatru.

W konkurencjach sportowych załogi rywalizują o Puchar Marszałka Województwa Małopolskiego, Puchar Prezesa Małopolskiej Organizacji Turystycznej oraz Puchar Burmistrza Nowego Targu.

Małopolski Festiwal Balonowy "Odlotowa Małopolska" (fot. Maciej Patrzałek)3

(fot. Maciej Patrzałek)

Na sobotę (1 kwietnia) zaplanowano jeszcze dwia loty sportowe. Poranny około g. 7:00 w okolicach jeziora Czorsztyńskiego oraz popołudniowy o g. 16:00 z lotniska w Nowym Targu. W niedziele przewidziany jest jeszcze jeden lot (bez konkurencji) również z lotniska w Nowym Targu około g. 7:00.

Organizatorzy zastrzegają możliwość zmiany miejsc startów, godzin lub anulowania lotów jeżeli warunki pogodowe będą niekorzystne. Polecamy obserwować profil festiwalu "Odlotowa Małopolska" (www.facebook.com/odlotowa.malopolska) w mediach społecznościowych gdzie podawane są aktualne informacje.

Organizatorami festiwalu Odlotowa Małopolska są: Małopolska Organizacja Turystyczna, Województwo Małopolskie, Miasto Nowy Targ, Aeroklub Nowy Targ, oraz Kraków Balloon Team

Małopolski Festiwal Balonowy "Odlotowa Małopolska" (fot. Maciej Patrzałek)4

(fot. Maciej Patrzałek)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony