Przejdź do treści
Źródło artykułu

Trwa rywalizacja podczas II Małopolskiego Festiwalu Balonowego "Odlotowa Małopolska"

Do 2 kwietnia w Nowym Targu i okolicach odbywa się Małopolski Festiwal Balonowy "Odlotowa Małopolska". W festiwalu biorą udział 23 załogi balonowe nie tylko z Polski ale również z Węgier i Austrii. W ramach festiwalu przewidziane są również konkurencje sportowe.

Festiwal rozpoczął się w piątkowe popołudnie 31 marca. Mimo nie najlepszych prognoz pogody załogom udało się wystartować i zmierzyć się w jednej konkurencji sportowych. Piloci balonów mieli za zadanie nadlecieć balonem nad punkty wyznaczone przez sędziego zawodów. Punktami są znaki rozłożone na ziemi (krzyż z płótna o wymiarach 5x5 metrów) i nad punktem wyrzucić tzw. marker czyli woreczek z piaskiem i dowiązaną wstęgą. Marker załogi jaki wyląduje najbliżej środka punktu (lub punktów) wygrywa.

Załogi mogły w piątek startować z dowolnego miejsca jednak nie bliżej niż 800 metrów od punktu. Z powodu bardzo zmiennego wiatru tylko nielicznym udało się zbliżyć do celu.

(fot. Maciej Patrzałek)

Konkurencja dzięki takim warunkom pogodowym była emocjonująca nawet dla obserwatorów z ziemi ponieważ balony szukając odpowiedniego kierunku wiatru cały czas wznosiły się  i opadały. Niektórym pilotom udawały się nawet manewry zawracania, co w baloniarstwie nie jest zbyt częste gdyż do przemieszczania i sterowania balonem wykorzystuje się jedynie kierunek wiejącego wiatru.

W konkurencjach sportowych załogi rywalizują o Puchar Marszałka Województwa Małopolskiego, Puchar Prezesa Małopolskiej Organizacji Turystycznej oraz Puchar Burmistrza Nowego Targu.

(fot. Maciej Patrzałek)

Na sobotę (1 kwietnia) zaplanowano jeszcze dwia loty sportowe. Poranny około g. 7:00 w okolicach jeziora Czorsztyńskiego oraz popołudniowy o g. 16:00 z lotniska w Nowym Targu. W niedziele przewidziany jest jeszcze jeden lot (bez konkurencji) również z lotniska w Nowym Targu około g. 7:00.

Organizatorzy zastrzegają możliwość zmiany miejsc startów, godzin lub anulowania lotów jeżeli warunki pogodowe będą niekorzystne. Polecamy obserwować profil festiwalu "Odlotowa Małopolska" (www.facebook.com/odlotowa.malopolska) w mediach społecznościowych gdzie podawane są aktualne informacje.

Organizatorami festiwalu Odlotowa Małopolska są: Małopolska Organizacja Turystyczna, Województwo Małopolskie, Miasto Nowy Targ, Aeroklub Nowy Targ, oraz Kraków Balloon Team

(fot. Maciej Patrzałek)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony