13 rocznica powstania PAŻP

Wieża kontroli lotniska Chopina o zachodzie słońca (fot. PAŻP)

Dziś przypada 13 rocznica powstania Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej – państwowego organu zarządzania ruchem lotniczym.

A obchodzone święto to zarazem dobry moment, by zaprosić wszystkich pasjonatów lotnictwa na sentymentalną wycieczkę po historii służb żeglugi powietrznej. Tym samym seria „Poznaj PAŻP” powraca w zupełnie nowej odsłonie.

1 kwietnia 2007 roku Polska Agencja Żeglugi Powietrznej została utworzona jako samodzielna jednostka, wydzielona ze struktur Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”. I dziś to właśnie PAŻP zapewnia bezpieczeństwo i kontrolę ruchu lotniczego w polskiej przestrzeni powietrznej, pełniąc swą misję z Warszawy i z ośrodków terenowych znajdujących się na terenie całej Polski.

PAŻP jest naturalnym spadkobiercą i kontynuatorem tradycji sięgających lat 20. ubiegłego wieku, kiedy rodziły się zręby kontroli ruchu lotniczego na świecie, w tym w Polsce. Znana nam dziś forma zarządzania przestrzenią powietrzną ukształtowała się jednak dopiero po drugiej wojnie światowej, wraz z rozwojem lotnictwa komunikacyjnego.

W naszym kraju kontrola ruchu lotniczego nabrała ram formalnych 18 maja 1959 roku, kiedy to na mocy Zarządzenia Ministra Komunikacji rozpoczął działalność Zarząd Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych. W 1987 roku działalność Zarządu została przejęta na mocy ustawy przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, w ramach którego w roku 1992 utworzono Agencję Ruchu Lotniczego – bezpośredniego poprzednika PAŻP.

Niech to ciepłe wspomnienie stanie się preludium dla naszego nowego, sentymentalnego cyklu – zapowiadają przedstawiciele PAŻP.

Czy pamiętacie serię pt. „Poznaj PAŻP”? Kolejne artykuły, publikowane na profilu facebookowym, pozwoliły wszystkim poznać lepiej życie Agencji.
Nowa edycja pt. „Poznaj PAŻP: Historia” przybliży wam dzieje nie tylko samej Agencji, ale też służb żeglugi powietrznej w Polsce w ogóle. W tym roku obchodzimy bowiem stulecie światowej kontroli ruchu lotniczego, której korzenie możemy znaleźć na dawnym lądowisku Croydon w Londynie, gdzie w lutym 1920 roku zlecono budowę pierwszej wieży kontroli lotniska. Polska dołożyła niejedną cegiełkę do rozwoju tej wspaniałej branży.

Dziś Polska Agencja Żeglugi Powietrznej dba o to, by zarządzanie ruchem lotniczym w naszym kraju dalej się rozwijało, a bezpieczeństwo w przestrzeni powietrznej było zapewnione przez całą dobę, siedem dni w tygodniu i w każdej, nawet najtrudniejszej chwili.

Źródło: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
comments powered by Disqus