Spadochronowe zawody o Puchar Świata w Belluno 2014

Drużynowy medal spadochroniarek w Belluno

Reprezentantki Polski zajęły drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej kobiet podczas spadochronowych zawodów o Puchar Świata, które odbyły się we włoskim Belluno. Polki przegrały z drużyną międzynarodową. Trzecie miejsce zajęły Włoszki. W rywalizacji indywidualnej triumfowali Stefan Wiesner z Niemiec oraz Pernille Lykke z Danii i Deborah Ferrand z Francji.

W czwartych w tym sezonie zawodach zaliczanych do klasyfikacji o Puchar Świata o miejsca na podium walczyło 211 zawodników i 34 zawodniczki. W klasyfikacji drużynowej rywalizowało 49 pięcioosobowych zespołów. Zawody w Belluno są jedynymi w pucharowym cyklu, w których organizatorzy prowadzą oddzielną klasyfikację drużynową dla pań. Polki po raz pierwszy w tym sezonie wybrały się na zawody o PŚ w najsilniejszym składzie.

O medale walczyły: kpt. Monika Sadowy-Naumienia z poznańskiego Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego, ppor. pil. Agnieszka Wiesner z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, Bogna Bielecka, Irena Paczek-Krawczak i Ewa Wesołowska (wszystkie z Wojskowego Klubu Sportowego Wawel Kraków).

Lepszy wynik od kobiecej reprezentacji Polski uzyskała jedynie międzynarodowa ekipa złożona z trzech Austriaczek oraz zawodniczek z Danii i Włoch. Na najwyższym stopniu podium stanęły: Lykke Pernille (Dania), Daniela Angelo (Włochy), Karin Adelbrecht, Angelika Huhs i Irene Hochrieser (wszystkie Austria). Natomiast brązowe medale wywalczyły reprezentantki Włoch: Carla Brighetti, Sandra Flumian, Milena Zanotti, Analisa di Tecco i Morena Francechetti.

W rywalizacji indywidualnej najlepsze wyniki po ośmiu kolejkach skoków uzyskali Niemiec Stefan Wiesner oraz Dunka Pernille Lykke i Francuzka Deborah Ferrand. Reprezentantom Polski nie udało się wywalczyć miejsc na podium. Najbliżej medalu była Bogna Bielecka, która zakończyła rywalizację na piątej pozycji i chor. Piotr Błażewiczi - po ośmiu skokach wylądował na 14. miejscu.

Bardzo dobrze w klasyfikacji drużynowej zawodów wypadła męska reprezentacja Wojska Polskiego. Czterech skoczków z poznańskiego Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego oraz sierżant Zgierski z 6 Brygady Powietrznodesantowej od samego początku imprezy plasowali się wysoko w klasyfikacji. Po trzech kolejkach byli na trzeciej pozycji. Nie udało się obronić tego miejsca - po sześciu kolejkach Polacy spadli na piąte. Ostatecznie zakończyli start w Belluno na szóstej lokacie.